Yerli Otomobil

yerli-otomobil

Yerli Otomobil

Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan yerli otomobil olan TOGG isimli araç fabrikası için ilk temeller Bursa’da atıldı. Peki Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak? TOGG Nedir? Yerli Otomobil Fiyatı Ne Olacak? Yerli Otomobil Sipariş Süreci Nasıl İşleyecek? Yerli Otomobil Nasıl Görünecek? Yerli Otomobil Motor Seçenekleri Ne Olacak? İşte Yerli Otomobil hakkındaki tüm detaylar…

Yerli Otomobil Ne Zaman Çıkacak?

TOGG, 2021'de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022'in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk araç yüzde 100 elektrikli C-SUV olacak. Programa göre 2030'a kadar model sayısı 5'i bulacak. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen süre içinde mevcut 3 modelin face-lift'i (yenileme) gerçekleşecek.

TOGG Nedir?

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu veya kısaca TOGG, Türkiye merkezli bir anonim şirkettir. Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019'da Kök Grubu'nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019'da şirket merkezi Şişli, İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşındı. Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı. TOGG Yerli Otomobilin SUV ve sedan modelleri 27 Aralık 2019'da yapılan bir basın toplantısında tanıtıldı. 

TOGG'un elektrikli otomobil üretimi için Gemlik, Bursa'da ₺22 milyar maliyetle fabrika kuracağı açıklandı. Fabrika için proje bazlı devlet yardımı verileceği duyuruldu. 21 Mayıs 2020'de fabrika için ilk kazma vuruldu.

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Olacak?

Gürcan Karakaş, "Fiyatları paylaşmak çok doğru olmaz çünkü rakiplerimize bu konuda bir bilgi vermek istemeyiz. Ancak piyasadaki C-SUV segmentinde yer alan ve içten yanmalı motorlarla çalışan klasik otomobillerle rekabet edebilir düzeyde olacak." C-SUV segmentinde şu anda satışta olan dizel ya da benzinle çalışan otomobillerin fiyat aralığı 250 bin ile 300 bin TL aralığında değişiyor. Yerli otomobilin piyasaya çıkacağı yılda söz konusu araçların fiyatlarıyla benzerlik gösterebileceği ifade edilebilir.

Yerli Otomobil Nasıl Sipariş Edilir? 

Geniş kitleler tarafından ilgi gören TOGG yerli otomobillerinin ön siparişi ise merak konusu. Birçok kişi ve kurum TOGG yerli otomobillerinden sipariş vereceğini sosyal medya hesaplarından duyururken, TOGG sipariş süreci ile ilgili bir açıklama henüz yapmadı. https://togg.com.tr internet sitesinde de siparişle alakalı bir açıklama bulunmamakla birlikte, gerekli iletişim bilgileri internet sitesinde mevcuttur. Sipariş süreci ile ilgili olarak internet sitesindeki bilgiler yardımcı olabilir.

Yerli Otomobil Nasıl Görünecek?

Yerli otomobil hakkındaki akıllardaki en büyük sorulardan biri aracın tasarımı olsa gerek. Şimdiye kadar paylaşılan görüntüler oldukça gizemli olsa da yerli otomobilin dizaynı ile hakkından söz ettireceği ortada. Izgarası üzerinde "lale" detayları taşıyan otomobil, ön far takımı ile de Fransız modelleri andırıyor. Bununla birlikte otomobilin Ferrari, Lamborghini, Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markanın tasarımını üstlenen efsanevi İtalyan Pininfarina tarafından dizayn edildiğini hatırlatalım. Kapı kolu üzerinde ve alt kısımda yer alan motiflerin Selçuklu eseri Karahan İkiz Türbeleri'ne ait olabileceği söyleniyor. Bu Türbeler, Türk mimarisinin en eski ve en önemli eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

Yerli Otomobil Motor Seçenekleri Ne Olacak?

Yapılan paylaşımlar ve açıklamalar aracın tamamen elektrikli olabileceğine işaret etse de yerli otomobil farklı motor seçenekleri ile de karşımıza çıkabilir. Fakat şimdilik bildiğimiz tek şey yerli otomobilin elektrikli ve otonom olacağı şeklinde. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı açıklama ile yerli otomobilin menzilini 500 kilometre olarak değerlendirmişti. Bugün TOGG üzerinden yapılan paylaşımda da aracın alt kısmında geniş bir batarya bulunacağı görülebiliyor. Buna ek olarak ön ve arka aks üzerinde iki adet motor bulunacağı da dikkatimizi çekiyor.


Daha Fazla İçerik