AKUT

Arama Kurtarma Derneği kısaltılmasıdır.

akut
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-21 18:43:40

Akut Nedir?

Arama Kurtarma Derneği; mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren, Türkiye'nin arama kurtarma konusunda ilk sivil toplum örgütü olan dernek.

Akut Kaç Operasyona Girmiştir?

AKUT, kurulduğu günden bugüne dek gerçekleşen 3569 operasyonda yer almıştır.

Akut Kaç Kişiyi Kurtardı?

Akut,  3012 kişiyi, 1480 hayvanı kurtarmış ve 428 ex bireyi de bulundukları yerden kurtararak sağlık ekiplerine teslim etmiştir.

Akut’un Açılımı Ne?

Akut’un açılımı Arama Kurtarma Derneği’dir. Akut olarak kısaltılmıştır.

Akut’un Görevleri Nelerdir?

Kazazede ve doğal afetlerde esir olanlar, zarar görenler, mahsur kalanlar ya da vefat eden insanları çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Dağlarda, ormanlarda ya da farklı alanlarda kaybolan kişileri arama kurtarma gönüllü ekibi ile beraber arayarak çeşitli faaliyetler yapmaktadır. Derneğin verdiği imkanlara göre insanlara beslenme ve barınma gibi konularda da yardımcı olmaktadırlar. Zor durumda kalan mağara, orman gibi yerlerde insanlara, ırk, din, dil ya da cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü mahsur kalan, yardıma muhtaç insanlara yardım etmekle görevlidirler.  Bu görevler dışında insanları eğitmek adını web sitelerinde makaleler yazmaktadırlar. Okullarda eğitimler ve seminerler düzenlemekte olan bir kurumdur.

Akut Nerede Kuruldu?

Akut 14 Mart 1996 yılında İstanbul’da kurulan bir dernektir. Kurulduğu günden beri birçok operasyonda yer almıştır. 1999 Gölcük depreminde de aktif rol almıştır.

Akut’un Değerleri Nelerdir?

Gönüllülük, karşılıksız yardımseverlik, başta insan hayatı olmak üzere bütün canlıların hayatına önem verme, dürüstlük ve güvenirlilik ilkelerine önem verir. 

Akut’un Kurucuları Kim?

Akut kurucularını isimleri: Ali Nasuh Mahruki, Feridun Çelikmen, Oral Ülkümen, Mehmet Tanrısever,  Nevzat Çetin, Kuvvet Lordoğlu, Alper Sesli’dir.

Akut Hangi Kuruma Bağlı?

Devletin AFAD adı verilen acil durumu yönetme, koordine etme anlamında etkin, operasyonel tarafı eskiden Sivil Savunma Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan teşkilatı mevcut. AKUT, 1996 yılında devletin bu alanda hizmet verecek kurumları yetersizken kurulmuş ve çalışmalara başlamıştır.

Akut’un İletişim Bilgileri Neler? 

 Adresi: Esentepe Büyükdere Cad. No:120 34394 İstanbul/Türkiye

Telefon No: 0212 217 04 10

Faxs: 0212 217 04 22

E-Posta: İ[email protected]  - [email protected]                                              

Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik