Visoko Piramitleri

Visoko Piramitleri, Bosna Hersek’in Saraybosna şehrinin kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunmaktadır.

visoko-piramitleri
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-07 14:50:16

Piramit denilince ilk akla gelen Mısır Piramitleri olsa da tek piramitler onlar değildir. Visoko Piramitleri Nerededir? Visoko Piramitleri’nin Tarihçesi. Visoko Piramitlerinin Gizemi Nedir? Visoko Piramitleri’nin Özellikleri Nedir? Visoko Piramitleri hakkında bilinmeyenler hakkında tüm detaylar…

Visoko Piramitleri Nerededir?

Visoko Piramitleri, Bosna Hersek’in Saraybosna şehrinin kuzeybatısındaki Visoko şehrinde bulunmaktadır. Eğer bu oluşumların piramitler olarak isimlendirildiğini bilmiyorsanız sizin için sıradan dağ silsilesi olarak görülecektir. Dağ gibi görünen bu oluşumların bir şekilde doğal yollar ile oluşmadığını, bir düzen içinde olduğunu, ve saklı sırlarının devam eden araştırmalar sonunda elbet ortaya çıkacağına inanıyorum. Piramitlerin gizemini açığa çıkarmak için çalışmalar hızla devam ediyor, ne kadar süreceği elbette belli değil, bu uzun bir süreç ama araştırmalar ilerledikçe yeni buluntular da ortaya çıkacaktır.

Visoko Piramitleri’nin Tarihçesi 

Bosna Piramitleri olarak da bilinen Visoko Piramitleri, Ekim 2005’te Boşnak-Amerikalı işadamı/kaşif  Semir Osmanagic’in, tepenin aslında geçmişi belki de bundan 12 000 yıl öncesine, son buz çağına da¬yanan, insan yapımı dev bir piramit olduğu yönündeki olay yaratan iddiasını ortaya atmasıyla dünya çapında gündeme geldi. Osmanagic, bir zamanlar duvarla çevri¬li bir ortaçağ şehrinin bulunduğu yer olan tepenin dört ana yöne bakan, son derece simetrik dört yokuşu, düz bir zirvesi ve bir girişi olduğunu öne sürdü.

Visoko Piramitleri ya da iki piramidin mevcut olduğu savından hareketle, biri Bosna Güneş Piramidi -'Bosanska Piramida Sunca'-, diğeri de Bosna Ay Piramidi -'Bosanska Piramida Mjeseca'- şeklinde de adlandırılmaktadır. Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna ile Zenica arasında yer alan Visoko kentinin arkasında yükselen hayli düzgün bir piramit şeklindeki tepe ve bu tepeden görülebilen benzer şekilli daha küçük bir yükseltidir.

Visoko Piramitleri’nin Gizemi Nedir?

Piramitlerin gizemi arkeolojik kazılar ışığında zaman içinde çözülecek elbette ve bu konuda dediğimiz gibi gerek arkeologlar ve gerekse gönüllüler durmadan çalışıyorlar. Piramitlerin tünellerle birbirine bağlı olduğunu iddia ediyorlar ve bu konuda oldukça teknik çalışmaları var. Ravne tüneli kazısı şimdilik 1500 metrelerde ve hızla ilerliyor. Kazı esnasında bulunan arkeolojik buluntular yeni açılan müzede sergilenmeye başlanmış. Ravne tüneline rehbersiz girmek kesinlikle yasak. Yan galerilerde kaybolabilirsiniz zira her ne kadar ışıklandırma varsa da tehlikeler içermekte. Tünel yer yer tabanda su ile kaplı. Tünel içinde hemen her noktada “manyetik alan” ölçümleri yapılmış ve ölçümler panolarda belirtiliyor. 

Visoko Piramitleri’nin Özellikleri

Piramitin içerisinde bulunan tünel içindeki galerilerin birinde yekpare bir kütle bulunmuş ve bilimsel incelemesi buluntunun seramik yekpare olduğunu göstermektedir. Alanda 25.000 bovis manyetik alan bulunuyor. Kütle üzerine el ile dokunulduğunda bir süre sonra avuçlarda ısınma veya soğuma başlıyor. Ayrıca üzerinde bazı harfler okunmaktadır.

Tünel içinde 40.000 bazı galerilerde Bovis ölcütünde manyetik alan ölçülmüş ve bu alanlarda 10 dakikadan fazla durulamamaktadır. Müzedeki buluntulara bakıldığında C14 karbon yaş tayini ile ulaşılan yaş değeri 29.200 yıl öncesine giden organik fosiller, üzerinde hyeroglif yazılar olan taşlar, belirli bir amaç için şekillendirilmiş keskin kenarlı ve bomerang şekilli taşlar, yine üçgen ve sivri taşlar görülmektedir.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik