Vegan Makyaj Ürünleri Neler?

vegan-makyaj-urunleri-neler

Vegan Makyaj Ürünleri Neler?

Açıkçası her makyaj ürününün vegan olanını elde edebilmeniz günümüzde çok kolay. Aklınıza gelebilecek bütün makyaj ürünleri örn; fondöten, nemlendirici krem, kapatıcı, göz kalemi, makyaj temizleme suyu gibi ürünlerin hepsinin vegan versiyonunu bulabilirsiniz.

Veganlık son dönemlerde çok tercih edilen bir yönelim. Gerek yiyecek gerekse kişisel ürünlerde veganlar tercihlerine çok dikkat etmektedirler. Peki Vegan Makyaj Nedir? Vegan Makyaj Ürünleri Neler? Saç İçin Vegan Ürünler Neler? Vegan Makyaj Malzemeleri Neler? Vegan Kişisel Bakım Ürünleri Neler? İşte Vegan Makyaj hakkındaki tüm detaylar…

Vegan Makyaj Nedir?

Veganlık, hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlar uğruna maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden, uygulanabilir olan en mümkün derecede kaçınan bir felsefe ve yaşama biçimidir. Makyaj ve kişisel bakım ürünlerinde de aynı şekilde hayvanlara yapılan zulümlere karşı durulan ve hayvansal ürünlerin kullanılmadığı maddelerden yapılan ürünlere vegan makyaj ürünleri denmektedir. 

Vegan Makyaj Ürünleri Neler?

Açıkçası her makyaj ürününün vegan olanını elde edebilmeniz günümüzde çok kolay. Aklınıza gelebilecek bütün makyaj ürünleri örn; fondöten, nemlendirici krem, kapatıcı, göz kalemi, makyaj temizleme suyu gibi ürünlerin hepsinin vegan versiyonunu bulabilirsiniz. 

Saç İçin Vegan Ürünler Neler?

Kabukları soyulmuş ve ezilmiş avokadonun içine hindistan cevizi yağı ekleyerek güzel bir maske yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, saçın içine işleyebilen tek yağdır. Avokado ise içerisindeki faydalı yağlar, mineraller ve vitaminler sayesinde saçınızı kökten uca besleyecektir.

Vegan Makyaj Malzemeleri Neler?

Cilt için:

Mısır nişastası ve nişastadan daha ince yapıda olan ararot tozunun içerisine renk tonunuza yakın olacak şekilde kakao ve tarçın ekleyerek pudra elde edebilirsiniz. Yapısını beğenmediğiniz takdirde daha sıvı bir yapı isteseniz bu karşımı bir miktar yağ ekleyerek sıvılaştırabilirsiniz.

Göz için:

Eczanelerde satılan aktif kömür ile eyeliner elde edebilirsiniz. Ayrıca aktif kömürü dişlerinizi beyazlatmak için de kullanabilirsiniz. Eyeliner yapımı için ise aktif kömürü lavanta yağı ile sulandırmanız yeterli. Aloe vera ve aktif kömür karışımı ile de rimel elde edebilirsiniz. İstediğiniz siyah değil de mavi-yeşil bir renk ise mineral açıdan çok faydalı olan spirulina isimli alg tozlarından da faydalanabilirsiniz. 

Dudaklar için:

Dudak malzemeleri genellikle ruj ve parlatıcıdan ibarettir. Pancarı küçük küçük parçalar şeklinde dudaklarınıza sürerek gün boyu kalıcı bir şekilde kırmızı-pembe tonlarında bir ruj elde edebilirsiniz. Rengini yumuşatmak isteseniz de esansiyel yağlarla ayarlayabilirsiniz. 

Vegan Kişisel Bakım Ürünleri Neler?

Diş Macunu: 

1 çay kaşığı Himalaya tuzu, 2/3 çay bardağı karbonat ve yarım çay kaşığı nane yağını karıştırarak kendi doğal diş macununuzu hazırlayabilirsiniz.

Vücut Losyonu: 

Yarım su bardağı papatya ve yarım su bardağı da mısır püskülünü 5 dakika kadar kaynatıp süzün. Daha sonra bitkilerin posasına 1 litre süt, 2 çay kaşığı güzel kokulu esansiyel bir yağ, yarım su bardağı biberiye yağını ekleyin püre haline gelene kadar karıştırın. Bu vücut losyonu iyi bir nemlendirici iken aynı zaman da sıkılaştırıcı etkisi de var. Ayrıca aloe vera özünü , shea, hindistan cevizi ve kakao yağları ile de karıştırarak kullanabilirsiniz.


Daha Fazla İçerik