Üniversite Tercihleri

Üniversite sınavı sonrası öğrencilerin istedikleri üniversiteleri tercih edip başvuru yapmasıdır.

universite-tercihleri
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-02 17:27:42

Pandemi sürecinin getirdiği olumsuz etkiyle beraber gene de üniversite sınavına giren öğrenciler için, en önemli süreçlerden biri de tercih dönemidir. Alınan yüksek puanlarla birlikte bir öğrencinin doğru tercih yapması da çok büyük önem arz etmektedir. Doğru tercih ve sıralamanın önemi kişinin kaderini dahi belirleyecek düzeydedir. Üniversiteye hazırlanan öğrenciler, en az sınavda döktüğü ter kadar bu dönemde de ter döküyor ve strese giriyor. Girilmek istenen üniversite, bu üniversitenin taban ve tavan puanları, geçtiğimiz yıllardaki başarı sıralamaları gibi faktörler göz ardı edilmeden bir tercih sürecine girilmelidir. İyi bir üniversitede iyi bir bölüm okumak isteyen öğrenciler, geleceklerini bu dönemde aldıklar sağlam kararlar üzerine inşa ediyorlar. Başarı sıralamaları ve şuanda istenilen bölüm için üniversitelerin belirlediği şartlar iyi analiz edilmelidir. Gerekirse bu dönemde her bir üniversitenin ve bölümün ayrı ayrı sıralamaları, başarı notları, herhangi bir bölümü 2019 yılında kaç puan ile kapattıkları önemli bir referanstır. Bu dönemde iyi düşünülmeli; aile bireyleriyle, arkadaşlarla bol bol istişare edilmelidir. Kafa karışıklığının önüne geçmek için ise lisedeki veya dershanedeki rehber öğretmenlerinizden bilgiler ve önerilir almalısınız.

2020 ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz hafta düzenlenen YKS sonuçlarının 28 Temmuz 2020’de açıklanacağına ait bir duyuru yayınlandı. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bu süreci, tercih süreci denilen kritik bir dönem takip edecek. Yaklaşık olarak 29 Temmuz 2020 gibi bir tarih vermek uygun olacaktır.

2020 BARAJ PUANI NE KADAR OLACAK?

YÖK’ün yaptığı açıklamaya göre, bu yıla özgü bir dönem olmak üzere şu anda TYT baraj puanı 150dir. AYT VE YDT için ise bu sınır 170 olarak belirlendi.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NEREDEN YAPILMALIDIR?

Üniversite adayları, yapacakları tercih işlemlerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte ÖSYM’nin kendi web sitelerinden yapabilecekler. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise yaptığımız sıralamalardan emin olmamız ve kaydetmemizdir. Herhangi bir suistimale mahal vermemek için, kimlik bilgilerini ve aday işlem işlem şifresini kimseyle paylaşmamak olacaktır.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NASIL YAPILMALIDIR?

 ÖSYM’nin önümüzdeki günlerde yayınlayacağı, kontenjan kılavuzunun indirilmesi ve detaylıca incelenmesi gerekiyor. Bir üniversitenin herhangi bir bölümü için yayınlayacağı taban ve tavan puanları kısmını referans almak çok büyük önem taşıyor. Puanınızı önünüze aldığınız zaman, kıyaslama yaparak ve artı eksi iki bin kişi oynatarak belirleyebilirsiniz. Yeter ki yapacağınız tercihler aldığınız puan türüyle ve puanın yüksekliği konusunda tutarlı olsun.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik