Uçmakdere

ucmakdere

Uçmakdere

Uçmakdere, Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir. Peki Uçmakdere Nerededir? Uçmakdere’nin Özellikleri Nelerdir? Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir? Uçmakdere Konaklama İmkânları Nelerdir? Uçmakdere’nin Yöresel Yemekleri Nelerdir? Uçmakdere’ye Giriş Ücreti Var Mıdır? İşte Uçmakdere hakkındaki tüm detaylar…

Uçmakdere Nerededir?

Uçmakdere, Tekirdağ ilimizin Şarköy ilçesine bağlı bir mahalledir.

Uçmakdere’nin Özellikleri Nelerdir? 

Uçmakdere, kamp denilince ilk akla gelen yerlerdendir. Sadece kamp değil, denizi ve yamaç paraşütüyle de ünlüdür. Uçmakdere Marmara Bölgesi’nde yaşayanların şehrin karmaşasından ve yorgunluğundan kaçmak için favori mekânlarındandır.  Eski bir Rum yerleşkesi olan Uçmakdere’nin Rumca’daki ismi “Avdimio”dur. Avdimio Türkçe’de “Hoş Yer” olarak çevrilmektedir. Rumların yanı sıra bölgede yaşayan Türkler ise Uçmakdere’ye “Avdin” ismini vermişlerdir. Rumların zamanında bölge önemli bir şarap üretim merkezi olarak faaliyet göstermiştir. Denizin mavisi ve gün batımında bütün gökyüzünü yakan güneşi seyretmek için kamp yapmak çok tercih edilmektedir. En çok tercih edilme sebebi ise bölgede yamaç paraşütçülüğünün fazlasıyla yapılıyor olmasıdır. Ganos Dağı eteğinde yer alan ağaçlık bir köy görünümüne sahip Uçmakdere, ülkemizin en kaliteli üzümlerini yetiştiren köydür. Uçmakdere’de yaklaşık on adet anıt ağaç yer almaktadır.

Uçmakdere’ye Nasıl Gidilir?

Uçmakdere, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı bir köydür. Tekirdağ il merkezine 42 km, Şarköy ilçesine 36 km, Çerkezköy’e 96, Çorlu’ya 72 km, Hayrabolu’ya 89 km, İstanbul’a ise 170 km uzaklıkta bulunur. Buraya ulaşmak için Tekirdağ’dan Kumbağ istikametine devam edin. Kumbağ’a ulaştıktan sonra bir süre Orman yolunda devam edin ilk önce Yeniköy daha sonra Uçmakdere Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Uçmakdere Konaklama İmkânları Nelerdir?

Uçmakdere’de konaklama imkânları olarak kampçılık oldukça revaçtadır. Çadır haricinde ise bölgedeki otelleri kullanabilirsiniz.

Avdimio Otel

Uçmakdere’nin Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Uçmakdere bölgesi köy havasını fazlasıyla hissettirdiğinden burada yöresel lezzetleri tatmak muhteşem bir ayrıcalık olmaktadır. Yöresel kadınların bizzat ellerinden yiyebildiğiniz yemekleri mutlaka denemenizi öneririz.

Tarhana

Tekirdağ Köftesi

Cizleme

Manda Yoğurdu

Uçmakdere’ye Giriş Ücreti Var Mıdır?

Uçmakdere’de denize sıfır alanlarda kamp kurmak için belirli bir ücret talep edilmektedir. Bunun yanı sıra kamp değil de denize girmek istiyorsanız herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Uçmakdere kamp alanına girmek için belirli bir saat yoktur ondan dolayı giriş yapmadan önceden kamp alanına bildirmek gerekmektedir. Bölgede fazlasıyla yapılan yamaç paraşütü için ise 200₺’lik bir fiyatlandırma yapılmaktadır. 


Daha Fazla İçerik