Sümela Manastırı

sumela-manastiri

Sümela Manastırı

Atatürk Köşkü Müzesi

1890 yılında Trabzonlu Banker Konstantin Kbyanidis tarafından yazlık olarak yapılmıştır. Barok dönem özelliklerini taşıyan köşkü, Mustafa Kemal Atatürk 1930 yılında ziyaret etmiştir.

Trabzon Kalesi

Kalenin bilinen tarihi M.Ö 4. yüzyıldır. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış kalenin bugünkü surlarının en eskileri Roma devrine kadar uzanmaktadır. 

Ayasofya Müzesi

Müze, Bizans döneminde yapılmış önemli eserlerden birisidir. İlk yapılış amacı manastır kilisesidir fakat Fatih Sultan Mehmet Trabzon’un fethinden sonra kiliseyi camiiye çevirmiştir. Günümüzde hala aktif olarak camii işlevi gören yapının bir bölümü ziyaretçilere açıktır.

St. Eugenius Kilisesi

Tabakhane Deresi’nin doğusunda bulunan kilise, ismini Trabzon’un koruyucu Azizi Eugenius’tan almıştır. Tahmini olarak 13-14. Yüzyılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. İstanbul’un fethinden sonra camiiye çevrilmiştir. Günümüzde Cuma Camii olarak hizmet vermektedir.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı, Sümela Manastırı kadar bilinmese de en az onun kadar görkemli bir yapıya sahiptir. Maçka ilçesinde olup Trabzon merkezine 40 km uzaklıktadır. Eski kaynaklarda Sümela Manastırı’nın inşası Vazelon Manastırı’ndan gelen gelir ile yapıldığı söylenmektedir.

Peristera Manastırı

En az Sümela Manastırı kadar görkemli olan bu yapı, 300 metrelik bir kaya kütlesinin üzerine inşa edilmiştir. 4. yüzyıl yapıtıdır.

Sümela Manastırı

Belki de Trabzon denilince akla ilk gelen yerdir Sümela Manastırı. Maçka’ya bağlı olan manastır kesin bir bilgi olmamakla beraber M.S 375-395 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Manastır aktif olarak ziyaretçilerini kabul etmektedir.


Daha Fazla İçerik