Sülüngür Gölü Nerededir?

sulungur-golu-nerededir

Sülüngür Gölü Nerededir?

Sülüngür Gölü, Muğla’nın Ortaca ilçesinin Dalyan beldesinde bulunmaktadır.

Kaunos harabelerin eteğinde bulunan Sülüngür Gölü’ne nasıl gidilir? Nasıl Bir Yapıya Sahiptir? Hangi Aktiviteler Yapılabilir? Ne Yenir? Balık Avcılığı Yasak Mı? Doğanın bir mucizesi olan Sülüngür Gölü’nü hep birlikte tanıyalım… 

Sülüngür Gölü Nerededir?

Sülüngür Gölü, Muğla’nın Ortaca ilçesinin Dalyan beldesinde bulunmaktadır. 

Sülüngür Gölü Nasıl Bir Yapıya Sahiptir?

Antik Kaunos kentinin iki limanından biri olan göl, yüzyıllar boyunca Dalyan nehrinin getirdiği alüvyonlarla denizle olan bağlantısını kaybetmiş bir göldür. Bataklık haline gelen bölge ve sivrisinekler antik çağlarda nedeni bilinmeyen sıtma hastalığına neden olmuş bu da antik kentin terkedilmesine neden olan en önemli sebeplerden birisi olmuştur. Sülüngür Gölü, 2 kilometre uzunluğunda, 1.5 kilometre genişliğindedir. Derinliği ise yaklaşık 10 metredir. Dağlar arasında bulunan Sülüngür Gölü’nün çevresi sazlıklar ve yemyeşil ağaçlarla kaplıdır.  Göl kışın yağan yağmur ve yer altı sularından beslenmektedir.

Sülüngür Gölü’nde Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Sülüngür Gölü’nde gün batımı izlenebilir. Bu eşsiz manzarada doğa yürüyüşü yapıp içinizi huzurla doldurabilirsiniz. Amatör veya profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşanlar için mükemmel bir yerdir. Gün batarken veya doğarken muazzam fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sülüngür Gölü’nün etrafında oturup saatlerce manzarayı izleyebilirsiniz. Göl kenarı bisiklet sürmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir. Ayrıca trekking de yapılabilir.

Sülüngür Gölü’nde Yüzülebilir Mi?

Sülüngür Gölü, çipura ve levrek yetiştirmek amacıyla balık kooperatifi tarafından kullanıldığı için halkın kullanımına kapalıdır. 

Sülüngür Göl’ünde Avlanmak Yasak Mı?

Genelde avlanmak yasak olmasına rağmen sportif amaçlı olta balıkçılığına balıkların üreme mevsimlerin deki geçiş zamanları hariç pek müdahale edilmemektedir. Ancak unutmamak gerekir ki burada avcılık DALKO(Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi)’nun kontrolü altındadır. 

Sülüngür Gölü’nde Ne Yenir?

Sülüngür Gölü’nün kenarında restoran ve kafeler bulunmaktadır. Gölün eşsiz doğasına karşı yöreye özgü yemekleri yiyebilirsiniz. Restoran ve kafeler dışında gölün kenarında bulunan banklarda kendinizin temin ettiği yiyecekler ile birlikte yemek yiyebilirsiniz. 

Sülüngür Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Sülüngür Gölü, İztuzu plajına giderken yol üzerinde bulunmaktadır. Buraya şahsi aracınızla veya Dalyan’dan kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Dalyan – Sülüngür Arası 10 dakika,

Ortaca- Dalyan Arası 12 kilometre,

Ortaca- Muğla Arası 80 kilometre,

Dalyan – Muğla Arası 85 kilometredir.


Daha Fazla İçerik