Sultan Ahmet Camisi'ne Neden Mavi Camii Denmektedir?

sultan-ahmet-camisi-ne-neden-mavi-camii-denmektedir

Sultan Ahmet Camisi'ne Neden Mavi Camii Denmektedir?

Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılmaktadır.

Sultan Ahmet Camii Nerededir? Neden Mavi Camii Denmektedir? Yapısı Nasıldır? Kim Yaptırmıştır? Mimari Kimdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Sultan Ahmet Camii Nerededir?

Sultan Ahmet Camii İstanbul’un Fatih ilçesindedir. 

Sultan Ahmet Camii’ni Kim Yaptırtmıştır?

Sultan Ahmet Camii’ni 1. Ahmed yaptırtmıştır.

Sultan Ahmet Camii’nin Mimari Kimdir?

Sultan Ahmet Camii’nin mimari Sedefkâr Medmed Ağa’dır.

Sultan Ahmet Camii’ne Neden Mavi Camii Denmektedir?

Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Camii (Blue Mosque)" olarak adlandırılmaktadır. 

Sultan Ahmet Camii’ sinin Yapısı Nasıldır?

Sultan Ahmet Camii’ sinin duvarlarında 21 bin 43 adet göz alıcı İznik Çinisi bulunmaktadır. Alt sıra pencere üstlerinden başlayarak üçüncü sıra pencere altlarına kadar duvar yüzeyleri çinilerle kaplanmıştır. Özellikle mahfil duvarlarında yer alan çiniler mekân içinde gözü yormayacak şekilde yerleştirilmiştir. Caminin ibadethane bölümü 64x72 metre boyutlarındadır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesinin çapı 23,5 metredir. Minarelerde camiyi yaptıran Sultan Ahmet'in 16'ncı Osmanlı Padişahı olması sebebiyle 16 adet şerefe bulunmaktadır. Caminin içindeki en önemli unsur ince işçilikle oyulmuş ve yontulmuş mermerden yapılma mihraptır. Bitişik duvarlar seramik çinilerle kaplanmıştır. Fakat çevresindeki çok sayıda pencere onu daha az ihtişamlı gösterir. Mihrabın sağında zengin dekore edilmiş minber bulunur. Cami en kalabalık halinde dahi olsa herkesin imamı duyabileceği şekilde tasarlanmıştır. Sultan mahfili güneydoğu köşesindedir. Bir platform, iki küçük dinlenme odası ve sundurmadan oluşur ve padişahın güneydoğu üst galerideki locasına geçişi bulunur. Hünkâr Mahfili 10 adet mermer sütunla desteklenmiştir. Zümrüt, gül ve yaldızlarla süslenmiş ve yaldızlarla 100 adet Kuran işlenmiş kendi mihrabı vardır. Sultan Ahmet Camii Türkiye'de 6 minaresi olan 5 camiden biridir. Sultan Ahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir. Bu külliye bir cami, medreseler, hünkâr kasrı, arasta, dükkânlar, hamam, çeşme, sebiller, türbe, darüşşifa, sıbyan mektebi, imarethane ve kiralık odalardan oluşmaktadır. Sultan I. Ahmet'in mezarı da cami bahçesine bitişik biçimde inşa edilmiştir.

Sultan Ahmet Camii’ne Nasıl Gidilir?

Camiye, Kabataş-Bağcılar Tramvay hattının Sultanahmet durağını kullanarak ulaşabilirsiniz. Anadolu yakasından gelecekseniz Kadıköy-Eminönü ve Üsküdar-Eminönü vapurlarını kullanarak tramvay hattına ulaşabilirsiniz.


Daha Fazla İçerik