Sarımsaklı’ya Giriş Ücreti Var Mıdır?

sarimsakli-ya-giris-ucreti-var-midir

Sarımsaklı’ya Giriş Ücreti Var Mıdır?

Sarımsaklı Plajı’na giriş ücreti olarak bir ücret talep edilmemektedir. Fakat plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralamak için özel işletmeye ücret ödemeniz gerekmektedir.

Sarımsaklı, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Küçükköy beldesinde yer alır. Peki Sarımsaklı Nerededir? Sarımsaklı’nın Özellikleri Nelerdir? Sarımsaklı’ya Nasıl Gidilir? Sarımsaklı’da Konaklama İmkânları Nelerdir? Sarımsaklı’nın Yöresel Yemekleri Nelerdir? Sarımsaklı’ya Giriş Ücreti Var Mıdır? İşte Sarımsaklı hakkındaki tüm detaylar…

Sarımsaklı Nerededir?

Sarımsaklı, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Küçükköy beldesinde yer almaktadır.

Sarımsaklı’nın Özellikleri Nelerdir? 

Sarımsaklı, adını bölgede çıkarılan kilise ve ev yapımında kullanılan sarımsı renkli taşlardan almıştır. Bölgedeki yerleşik hayat 15. yüzyılda başlamıştır. Osmanlı’ya veri vermekle mükellef olan Midilli adası prensi Gateluzio’nun vergileri geciktirmesi sonucu Fatih Sultan Mehmet donanmayı Midilliye gönderir ve Midilli kısa sürede alınır. Böylece korsanların eline geçmemesi için bölgeye yeni çeriler yerleştirilir. 1893 ve 1913 yılında ise Yugoslavya’dan gelen Türkler ve Yunanistan’dan gelenler yerleştirilir.

Akdeniz ikliminin yaşandığı Sarımsaklı’da kışları ılık ve yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçiyor. Genelde öğle vakitlerinde başlayan imbat yada meltem serinletir Sarımsaklıyı. Halkı ise geçimini başta turizm olmak üzere, hayvancılık ve tarımdan sağlamaktadır. Ayvalık Sarımsaklı çevresinde Dünya sağlık örgütü tarafınca belgelenen 22 adet plaj bulunuyor. Ege’nin incilerinden Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plajdır Sarımsaklı. Halk plajı olmakla beraber 7 kilometrelik sahil şeridi boyunca işletmelerde bulunuyor. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumlukla kaplıdır. Kumsalın en büyük özelliği ise kumunun vücuda yapışmıyor olması. Turkuaz rengi denizi ise akvaryum güzelliğindedir.

Sarımsaklı’ya Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı, Balıkesir ili ve Ayvalık ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Balıkesir Sarımsaklı arası yaklaşık olarak 130 kilometre ve aracınız ile yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Bursa Sarımsaklı arası ise yaklaşık 280 kilometre ve aracınız ile 3 saat 30 dakika sürmektedir. İstanbul Sarımsaklı arası yaklaşık 520 kilometredir ve aracınız ile 7 saat 10 dakika kadar sürmektedir. Kocaeli Sarımsaklı arası yaklaşık 429 kilometredir ve aracınız ile 5 saat 30 dakika sürmektedir.

Sarımsaklı’da Konaklama İmkânları Nelerdir?

Grand Temizel

Murat Resi Ayvalık

Mostar Hotel

Amphore Hotel

Olivera Resort Otel

Dobra Hotel

Büyük Berk Otel

Mulko Hotel

Sarımsaklı’nın Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Taze Mevsim Balıkları

Zeytinyağlı Yemekler

Ege Mezeleri

Sardalya 

Lakerda

Sirkeli Kalamar

Ahtapot Salatası

Turp Otu Salatası

Girit Ezmesi

Sarımsaklı Radika

Sarımsaklı’ya Giriş Ücreti Var Mıdır?

Sarımsaklı Plajı’na giriş ücreti olarak bir ücret talep edilmemektedir. Fakat plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralamak için özel işletmeye ücret ödemeniz gerekmektedir.


Daha Fazla İçerik