Safranbolu Evleri Nerededir?

safranbolu-evleri-nerededir

Safranbolu Evleri Nerededir?

Safranbolu evleri, Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesindedir.

Türk Kent kültürünü hala yaşatmakta olan Safranbolu Evleri güzel bir hafta sonu tatili için oldukça uygun yerdir. Safranbolu Evleri Nerededir?

Safranbolu Evleri Nerededir?

Safranbolu evleri, Karabük iline bağlı Safranbolu ilçesindedir.

Safranbolu Evleri Ne Zaman UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne Ne Zaman Girmiştir?

Safranbolu Evleri, UNESCO tarafından 17.12.1994'te Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır.

Safranbolu’nun Tarihi Nedir?

Sırası ile Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenler, Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlıların egemenlik kurduğu Safranbolu’dan Homeros, İlyada destanında Paplagonya olarak bahsetmektedir. Safranbolu’nun Türklerin eline geçmesi, 1196 tarihine rastlamaktadır. Selçuklu sultanı II. Kılıçarslan’ın oğlu Muhittin Mesut Şah, bölgede egemenlik kurmuştur. 1423 yılından itibaren ise Osmanlıların bölgeye hâkim olduğu görülmektedir. Safranbolu’daki tarihi anıtların çoğu, Candaroğulları ve Osmanlı Dönemi’ndendir. Bölge, 18 ve 19. yüzyıl Osmanlı kent dokusunu oldukça açık bir şekilde yansıtmaktadır. Safranbolu evleri, halkın yaşam biçimi, beğenisi, kültürü ve mimari becerilerini yansıtan oldukça dikkat çekici yapılardır.

Safranbolu Evleri’nin Yapısı Nasıldır?

Osmanlı döneminde, Safranbolu evlerinin harcının yumurta akından yapıldığı ve çok uzun süre depreme dayandığı rivayet edilir. Bu evlerin bir depreme dayanma özelliği de toprağın dibine yapılmamasıdır. Safranbolu evleri beyaz renklidir ve bu evler birbirinin önlerini kapatmazlar. Safranbolu evinin boyutu ve biçimini belirleyen üç temel unsurdan söz edilebilir: Çok nüfuslu büyük aile yapısı, yağışlı iklim, kültürel ve maddi zenginliktir. Evin girişinde zemin katta “hayat” vardır. Bu bölüm eğer taş kaplıysa “taşlık” adını alır. Burada ışık almayı sağlayan “gliste” mevcuttur. Zemin katlarda ayrıca ahırlar, büyük kazan ocakları ve ambarlar bulunur. Evlerde ısınma ocaklarla sağlanır. Ocaktan alınan közler mangala konarak taşınır. Katlar arasında zaman zaman tecrit malzemesi kullanılmış olsa da ahşap evlerde ısının muhafazası güçtür. Bu nedenle prensip mekânın değil insanın ısıtılmasıdır. Soba ise son dönemlerde kullanılmıştır. Aydınlatma aracı olaraktı gaz yağı lambası kullanılmıştır.

Safranbolu Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Safranbolu ilçesine ulaşım karayolu ile mümkündür. İlçeye günün belirli saatlerinde birçok otobüs firması tarafından ulaşım imkânı sağlanmaktadır. Karabük il merkezine gelen araçların büyük bir kısmı Safranbolu’ya da uğramaktadır. Hava yolunu kullanarak Safranbolu'ya gelmeyi düşünen ziyaretçiler; Ankara Esenboğa, İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarını kullanabilmektedirler. Bu havalimanlarına iniş yapan ziyaretçilerden Ankara üzeri gelenler 2-3 saat, İstanbul üzeri gelenler ise 5-6 saat süren bir kara yolu yolculuğu ile ilçeye ulaşım imkânı bulmaktadırlar.

Safranbolu’da Konaklama İmkânı Nasıldır?

Safranbolu’da konaklamak için tarihî konaklar tercih edilebilir. Bu konaklarda kalarak tarihî dokuyu bire bir deneyimlemek mümkündür.


Daha Fazla İçerik