PSG’nin Renkleri Neler?

psg-nin-renkleri-neler

PSG’nin Renkleri Neler?

Paris Saint-Germain’in renkleri lacivert kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır.

PSG yani Paris Saint-Germain FC Fransız bir futbol takımıdır. Peki PSG’nin Tarihçesi. PSG’nin Başkanı Kim? PSG’nin Kaç Şampiyonluğu Var? PSG’nin Stadı Neresi? PSG’nin Sahibi Kim? PSG’nin Renkleri Neler? PSG – Bayern Münih Maçı Kaç Kaç Bitti? PSG’nin Instagram’da Kaç Takipçisi Var? İşte PSG Hakkındaki Tüm Detaylar…

PSG’nin Tarihçesi

12 Ağustos 1970 tarihinde Paris FC ve Stade Saint-Germain takımlarının birleşmesi sonucu kurulmuştur. 1974 yılından itibaren Ligue 1'de oynamaya başlamıştır. Kulübün ülke içinde 4 Ligue 1, 8 Coupe de France, 4 Coupe de la Ligue, 4 Trophée des champions şampiyonluğu bulunurken, Avrupa'daki en önemli başarısı ise 1996 senesinde kazandığı UEFA Kupa Galipleri Kupası olarak dikkat çekmektedir. Paris Saint-Germain, Marsilya şehrinin takımı Olympique de Marseille ile ezeli bir rekabet içerisindedir iki kulübün maçları ülkenin en ünlü futbol maçı olma niteliğini taşır ve ülkede Le Classique diye anılır. 2012 yılında Katarlı yatırım şirketi Qatar Investment Authority tarafından satın alınarak dünyanın en zengin futbol kulüplerinden birisi haline gelmiştir. PSG ezeli rakibi Olympique de Marseille'dan sonra en çok taraftara sahip ikinci Fransız kulübüdür.

PSG’nin Başkanı Kim?

PSG’nin Başkanı Katarlı iş adamı ve eski tenis oyuncusu Nasır el-Halifi’dir. Aynı zamanda beIN Medya Grubu’nun Ceo’sudur.

PSG’nin Kaç Şampiyonluğu Var?

Paris Saint-Germain’in 9 Kez almış olduğu Ligue 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. 1970-71 sezonunda ise bir kez Ligue 2 şampiyonluğu yaşamışlarıdır. Tam 13 kez ise Coupe de France kupasını müzelerine götürmüşleridir. Bunun yanı sıra 8 Kez Coupe de la Ligue kupası ve 9 kez de Trophee des champions kupasını evlerine götürmüşlerdir. PSG Avrupa kupalarında ise 1 kez UEFA Kupa Galipleri Kupasını kazanmış ve 1 kez de UEFA Intertoto Kupasını kazanmışlarıdır.

PSG’nin Stadı Neresi?

Paris Saint-Germain’in stadı, Prensler Parkı olarak geçen Parc des Princes’tir. Prensler Parkı 18 Temmuz 1897 yılında açılmıştır. Bu güne kadar 3 kez yenileme operasyonu geçiren stad 48.713 kişilik kapasiteye sahiptir.

PSG’nin Sahibi Kim?

PSG’nin sahibi Katar Yatırım Otoritesi olarak geçen Qatar Investment Authority’dir.  Katar'ın yerli ve yabancı yatırım konusunda uzmanlaşmış egemen servet fonudur. 2005 yılında petrol ve doğalgaz fazlalıklarını yönetmek ve ülkenin ekonomisini yeni varlık sınıflarını çeşitlendirerek güçlendirilmesi amacıyla kurulmuştur. Kurumun Katar'ın enerji fiyatlarına olan bağımlılık riskini en aza indirmek için uygulamaya koyduğu stratejinin bir sonucu olarak ağırlıklı olarak uluslararası piyasalarda (ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik) ve Katar içinde enerji sektörü dışında yatırım yapmaktadır.

PSG’nin Renkleri Neler?

Paris Saint-Germain’in renkleri lacivert kırmızı ve beyaz renklerden oluşmaktadır.

PSG – Bayern Münih Maçı Kaç Kaç Bitti?

UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde Fransız temsilcisi Paris Saint Germain ve Alman ekibi Bayern Münih, Estadio da Lauz’da karşı karşıya geldi.  Mücadeleden 1-0 galip ayrılan Bayern Münih, Şampiyonlar Ligi Kupası'nı kaldıran taraf oldu.

PSG’nin Instagram’da Kaç Takipçisi Var?

Paris Saint-Germain futbol takımının resmi hesabı olan @psg isimli hesabın 30,5 milyon takipçisi bulunmaktadır.

Daha Fazla İçerik