Prompter’ın Özellikleri Nelerdir?

prompter-in-ozellikleri-nelerdir

Prompter’ın Özellikleri Nelerdir?

Prompter cihazı kamera, gölgelik, sufle monitörü, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri ve sufle metninden ibarettir. Yani karşısında prompter olan bir konuşmacı aynı ekrandan kendisinin sahnede nasıl göründüğünü ve okuma metnini rahatlıkla görebilir. Genelde sahnenin sağ, sol ve ortasına birer tane konulur. Konuşmacı sahnenin sağına geçtiğinde sağdaki prompterı, sola geçtiğinde ise soldaki prompterı kullanmaktadır.

Prompter genellikle televizyon hayatında kullanılan bir cihazdır. Peki Prompter Nedir? Prompter Ne İşe Yarar? Prompter Nasıl Çalışır? Prompter’ın Özellikleri Nelerdir? Prompter Uygulamaları Nelerdir? İşte Prompter hakkındaki tüm detaylar…

Prompter Nedir?

Prompter yabancı kökenli bir kelime olmakla birlikte dilimize karşılığı Elektronik Suflör olarak geçmiştir. Yayın esnasında konuşmacı veya haber spikerinin görebileceği biçimde kamera karşısında haber akışını ve eksiksiz haber okumayı sağlamakta, hataları kapatmakta ve unutulanları gidermektedir.

Prompter Ne İşe Yarar?

Prompter, haber programlarında olmazsa olmaz bir cihazdır. Yayın sırasında spikerin okuduğu haberin eksiksiz okuması, hata yapmaması, unuttuklarını hatırlaması prompter sayesinde sağlanmaktadır. Ulusal yayın yapan birçok kanal prompter yöntemini kullanmaktadır.

Prompter Nasıl Çalışır?

Tipik bir prompter, kamera altına yerleştirilmiş bir monitör ile kamera ve monitör arasına yerleştirilmiş ışın ayırıcı bir cam ekrandan oluşur. Monitörden gelen metin veya resimler kamera önündeki cam vasıtasıyla çekimi yapılan kişiye (örneğin bir sunucuya) yansıtılır. Çekimi yapılan kimse bu notları yansıtıcı camdan okurken gözleri kameranın lensine yöneldiği için, izleyicilerde, konuşmanın ezberden yapıldığı illüzyonu oluşur.

Önemli gün ve gecelerde, haber programlarında, açılışlarda ödül törenlerinde ya da seçim mitingleri esnasında liderlerin nasıl akıcı ve teklemeden konuştukları hep merak konusu olmuştur. Ekrana çıkan kişilerin hiç takılmadan ezberlemişçesine metinleri okumaları izleyen kişilerde hayranlık uyandırmıştır.

Yıllar önce opera ve tiyatro sahnelerinde yapılan metin hatalarını aza indirmek için kullanılan suflör sistemi gelişen teknolojiyle birlikte yerini prompter cihazlarına bırakmıştır. Toplu konuşmaların da aslında bir tiyatro sahnesi olduğunu düşünen bilim adamları kişilerin akıcı ve takılmadan konuşması üzerine çalışmalar yapmış ve sonuçta prompter adını verdikleri cihazı geliştirmişlerdir.

Prompter’ın Özellikleri Nelerdir?

Prompter cihazı kamera, gölgelik, sufle monitörü, ışın yayıcı cam, çekim görüntüleri ve sufle metninden ibarettir. Yani karşısında prompter olan bir konuşmacı aynı ekrandan kendisinin sahnede nasıl göründüğünü ve okuma metnini rahatlıkla görebilir. Genelde sahnenin sağ, sol ve ortasına birer tane konulur.  Konuşmacı sahnenin sağına geçtiğinde sağdaki prompterı, sola geçtiğinde ise soldaki prompterı kullanmaktadır.

Prompter Uygulamaları Nelerdir?

Pratic Prompter, 

Prompt

Ultra-Prompter

Teleprompter


Daha Fazla İçerik