Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 km uzaklıkta bulunan Likya Uygarlığı’na üye olan eski bir yerleşim yeridir.

patara-antik-kenti
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-08 16:45:44

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 km uzaklıkta bulunan Likya Uygarlığı’na üye olan eski yerleşim yerlerinden birisidir. Peki Patara Antik Kenti Nerededir? Patara Antik Kenti’nin Özellikleri Nelerdir? Patara Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir? Patara Antik Kenti’ne Giriş Ücretli Midir? Patara Antik Kenti Tarihçesi. İşte Patara Antik Kenti hakkındaki tüm detaylar…

Patara Antik Kenti Nerededir?

Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 km uzaklıkta bulunan Likya Uygarlığı’na üye olan eski bir yerleşim yeridir.

Patara Antik Kenti Özellikleri Nelerdir?

Kent 10 kilometre karelik bir alanı kapsamaktır. Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer olması sebebiyle tarih boyunca önemli bir kent olmayı her çağda devam ettirmiştir. Patara da yapılan kazılar sonucunda yazıt ve sikkelerinde Likya dilinde bu kentin adı Pttara olarak geçmektedir.

Patara Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Patara Antik Kenti’ne gitmek için Antalya Kaş ve Kalkan ilçelerinden kalkan Patara dolmuşlarını kullanabilirsiniz. 

Patara Antik Kenti Tarihçesi

M.Ö.13'üncü yüzyıla ait Hitit metinlerinde şehrin adı Patar olarak geçmektedir. Tepecik Akropolü'nde ele geçen seramik parçaları, Orta Tunç Çağı özelikleri içerirken, yine Tepecik'in doğu yamacı eteklerinde ortaya çıkarılan, Demir Çağı öncesine ait taş balta Patara'nın tarihinin ne kadar eskilere gittiğini göstermektedir. Xanthos Vadisi'nde denize açılabilecek tek yer olması nedeniyle tarih boyunca önemli kent olma özelliğini her çağda devam ettirmiş olan Patara'nın yazıt ve sikkelerde Likya dilindeki adı Patara olarak geçer. 

Patara İ.Ö. 3'üncü yüzyılda Ptolemaios egemenliğine girmesiyle Likya'nın önder kenti durumuna gelir. İ.Ö. 2'nci yüzyılın başında Likya'nın Seleukos Krallığı tarafından kontrol edilmeye başlanmasıyla Patara, Likya'nın başkenti gibi kabul görür. Bu durum Patara'nın Roma'ya karşı özerkliğini ve Rhodos'a karşı da bağımsızlığını kazandığı İ.Ö.167/168 yılında resmileşir ve Patara Likya Birliği'nin başkenti olur. Başkentte Helenistik Dönem'de inşa edilen Meclis Binası ve Tiyatro gibi anıtsal yapılar bu tarihsel süreçle paralellik gösterirler. Roma egemenliğine geçtikten sonra da önemini yitirmeyen Patara, Roma Valiliklerinin adli işlerini gördüğü bir merkez oluşu yanında Roma'nın doğu eyaletleriyle bağlantısını kurduğu bir deniz üssü olarak da önemini korumuştur. İ.S. 43 yılında Likya, Roma eyaleti olurken, İS. 74'de Likya ile Pamphylia birleştirilerek tek eyalet haline getirilir ve Patara'nın başkentliği devam eder.

Patara Antik Kenti’nde Neler Yapılır?

Meclis Binasını Gezin

Patara Tiyatrosunu Gezin

Sütunlu Cadde’de Yürüyün

Hamama Uğrayın

Kiliseyi Gezin

Prostylos Tapınağı’na Gidin

Patara Plajı’nda Denize Girin

Patara Antik Kenti’ne Giriş Ücretli Midir?

Patara Antik Kenti, eskilerden günümüze gelen bir tarih olduğundan dolayı müze konumundadır. Müzeler devlet tarafından ücretlendirilmiştir. Patara Antik Kenti’ne giriş ücreti 30₺’dir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik