Pamukkale’nin Eski Adı Nedir?

pamukkale-nin-eski-adi-nedir

Pamukkale’nin Eski Adı Nedir?

Pamukkale’nin eski adı Hierapolis’tir. Bu isim günümüzde de kullanılmaktadır.

Adeta büyük pamukları andıran Pamukkale Travertenleri Nerededir? Nasıl Gidilir? Nasıl Oluşmuştur? Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir? Giriş Ücreti Ne Kadardır? Gelin birlikte inceleyelim…

Pamukkale Nerededir?

Pamukkale, Denizli ilinde bulunan doğal bir mevkidir. Ilıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur. Denizli merkeze 18 kilometre uzaklıktadır. 

Pamukkale’nin Eski Adı Nedir?

Pamukkale’nin eski adı Hierapolis’tir. Bu isim günümüzde de kullanılmaktadır.

Pamukkale ( Hierapolis)’in Tarihi Nedir?

Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir. Şehir depremlerden dolayı sık sık yıkılmıştır. Bugün ayakta kalın yapılar ise İ.S. 60 yıllarında olan büyük depremden sonra inşa edilmiş olup kent bundan sonra tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş tipik bir Roma kenti görünümünü almıştır. Hz.İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesi nedeniyle kent Hristiyanlık merkezi olmuştur. Şehir İ.S. 13. yyda Selçukluların egemenliğine geçmiş ve 14 yy daki depremden sonra tamamen terkedilmiştir. Kent, tarihin her döneminde önemli bir şifa ve inanç merkezi olmuştur.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Pamukkale’ye bu beyaz görüntüsünü veren de bu termal sular ve içindeki minerallerdir. Bu bölgede, 35 °C den 100 °C ye kadar olan sıcaklık aralığında 17 adet sıcak su kaynağı vardır.

Pamukkale Travertenleri Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Travertenler,  kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Pamukkale ( Hierapolis) Ne Zaman UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girmiştir?

Pamukkale, 1988 yılından itibaren UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.

Pamukkale Traventerleri’ne Giriş Ücretli Midir?

Pamukkale Traventerleri’ne ve Hierapolis Antik Kenti’ne giriş 80 TL’dir. Tek giriş ücreti ile iki yerede girebilirsiniz. 18 Yaş altı öğrenci ve MEB Öğretmenleri için giriş ücreti bulunmamaktadır.  Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale Travertenlerine Müzekart sahiplerinin yılda 2 kez, Müzekart+ sahiplerinin ise sınırsız giriş hakkı bulunmaktadır. 

Pamukkale Örenyeri’ne Giriş Saatleri İse Şöyledir:

Yaz Dönemi 

1 NİSAN – 1 EKİM ARASI 10:00 İle 19:00 arası,

Kış Dönemi

1 EKİM – 1 NİSAN ARASI 06:30 İle 19:00 arasıdır. 

Ören yeri haftanın her günü açıktır.

Pamukkale’ye Nasıl Gidilir?

Denizli’ye havayolu, karayolu ve tren yolu seçeneklerinden birini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Denizli otobüs otogarından Pamukkale’ye rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Her 20 dakikada bir Denizli-Pamukkale şehir içi minibüslerle, yaklaşık 25 dakika içerisinde Pamukkale Ören Yeri’ne ulaşıyorsunuz. Havalimanı’ndan ise Denizli merkeze otobüs, taksi, araç kiralama veya HAVAŞ ile ulaşabilirsiniz. 


Daha Fazla İçerik