ÖSYM

Öğrenci yerleştirmek adına sınavlar düzenleyen kurumun adı.

osym
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-03 13:18:10

ÖSYM, temelde üniversiteye giriş sınavlarının yapılmak üzere kurulduğu bir kamu kuruluşudur. Peki ÖSYM Nedir? ÖSYM’nin Açılımı Nedir? ÖSYM Başkanı Kimdir? ÖSYM Hizmet Birimleri Nelerdir? ÖSYM Tarihçesi. ÖSYM Giriş Nasıl Yapılır? ÖSYM Başvuru Merkezleri Nerelerdedir? İşte tüm ayrıntılar…

ÖSYM Nedir?

ÖSYM, 19 Kasım 1974 yılında kurulan ve Yüksek Öğretim Kuruluna bağlı olmak üzere temelde üniversiteye giriş sınavlarının yapıldığı bir kamu kuruluşudur. Merkezi Ankara’dadır.

ÖSYM Açılımı Nedir?

ÖSYM’nin açılımı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’dir.

ÖSYM’nin Başkanı Kimdir?

ÖSYM’nin güncel olan başkanı Halis Aygün’dür.

ÖSYM’ye Giriş Nasıl Yapılır?

ÖSYM giriş ais.osym.gov.tr adresinden yapılmaktadır.

ÖSYM Başvuru Merkezleri Nerelerdedir?

ÖSYM’nin her şehirde ve semtte gerek okullarda gerekse kendi koordinatörlük merkezleri olarak kurulmuş başvuru merkezleri vardır.

ÖSYM Hizmet Birimleri Nelerdir?

ÖSYM’nin 9 adet hizmet birimi mevcuttur.

Soru Hazırlama ve Geliştirme Daire Başkanlığı

Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı

Yabancı Dil Sınavları Daire Başkanlığı

Bilgi Güvenliği ve Yönetimi Daire Başkanlığı

Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

Hukuk Müşavirliği

İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı

Dış İlişkiler ve İş Geliştirme Daire Başkanlığı

Sınav Görevlileri Yönetimi Daire Başkanlığı

ÖSYM’nin Tarihçesi

Cumhuriyet döneminde 1960’lı yıllara gelinceye kadar lise mezunları az olduğundan pek çok fakülte kendisine başvuran adayları sınavsız olarak kabul etmiştir. Bazı üniversiteler önce kendileri için giriş sınavları düzenlemeye başlamışlardır. Bazı üniversiteler ise bu amaçla birlikte hareket etme yoluna girmişlerdir. 1974 yılında, Üniversitelerarası Kurul, üniversiteye giriş sınavlarının tek merkezden yapılmasını uygun bulmuş ve 1750 sayılı Üniversiteler Kanununun 52. Maddesine dayanarak 19 Kasım 1974 yılında Üniversitelerarası Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi olan ÜSYM kurulmuştur. Üniversitelere öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri 1981 yılına kadar bu merkez tarafından yürütülmüştür. 1981 yılında merkez, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10. ve 45. maddeleriyle Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) adı ile Yükseköğretim Kurulunun bir alt kuruluşu haline getirilmiştir. 1987 yılından itibaren, yükseköğretim programları ile ilgili tercihlerini belli alanlarda toplayan adaylara, sınavda belli testleri cevaplama, diğerlerini cevaplamama olanağı tanınmıştır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik