Nemrut Gölü’nde Balık Tutulur Mu?

nemrut-golu-nde-balik-tutulur-mu

Nemrut Gölü’nde Balık Tutulur Mu?

Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikincisi unvanına sahip olan Nemrut Krater Gölü 13 km²’lik alanıyla tüm kraterin üçte birini kaplamakta. İçinde sazan balıklarının yaşadığı gölde olta balıkçılığı yapmanız mümkündür.

Kapladığı alanla kendi türünde dünyada on altıncı sırada bulunan ve yüzlerce yıldır ziyaret edilen Nemrut Krateri’nde bulunan Nemrut Gölü nerededir? Nasıl Gidilir? Yapısı Nasıldır?

Nemrut Gölü Nerede?

Nemrut Gölü, Van Gölü havzasının batısında, Bitlis ilinin Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçeleri arasında yer almaktadır.

Nemrut Gölü Nasıl Oluştu?

Nemrut kraterinin oluşumunun Pliyosen jeolojik döneminde Doğu Anadolu’da tektonik sıkışmaya bağlı olarak gelişen bir genişleme çatlağı ile başladığı sanılmaktadır. Nemrut yanardağından ilk patlama ile çıkan toplam madde yaklaşık 110 km³ olup, yakın çevreye çökelmiştir. Çıkan lav miktarı ise yaklaşık 30 km³ kadardır. Zamanla çıkan lavlar bacanın kenarında birikerek, koninin yüksekliğini 4.000 m’nin üzerine çıkartmıştır. Bu arada yükseklik kazanan bacanın tıkanmasıyla uzun bir sükûnet devresine giren yanardağda gaz ve erimiş magma tabakası iyice sıkışmış ve sonunda büyük bir basınçla patlamıştır. Ayrıca ışınsal ve dairesel yarıklar genişleyerek zayıflayan bacanın üst kısmı çökmüş ve bugünkü kaldera meydana gelmiştir. Yaklaşık 40 km2lik bir yüzölçüme sahip Nemrut Kalderası, Türkiye'nin volkanizma faaliyetleri açısından, en karakteristik ve en orijinal yeryüzü şekillerinden birisidir.

Nemrut Gölü’nde Balık Tutulur Mu?

Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikincisi unvanına sahip olan Nemrut Krater Gölü 13 km²’lik alanıyla tüm kraterin üçte birini kaplamakta. İçinde sazan balıklarının yaşadığı gölde olta balıkçılığı yapmanız mümkündür.

Nemrut Gölü Sıcak Su Kaynakları Nerede?

Kraterde bulunan beş adet göl içerisinde boyutları bakımından ikinci sırada yer alanı ise sıcak bir kaynağa sahip. Gölün 150 metre kadar doğusunda da çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunmaktadır.

Nemrut Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Nemrut Dağı'na gelmek için ilk olarak bu dağın eteklerinde yer alan Tatvan'a ulaşmanız gerekiyor. Ulaşımı uçakla yapacak olanlar ilk olarak Van Havaalanına buradan da Tatvan'a feribot seferleri ile gelebilirler. Bunun dışında demiryolu veya otobüs seferleri de tercih edilebilir. Dağa ise hem Tatvan'nın hem de solunuzda Van Gölü ve sağınızda Muş ovasının manzarasını izleyebileceğiniz keyif verici bir yolu izleyerek ulaşabilirsiniz.

Nemrut Gölü’nde Hangi Aktiviteler Yapılır?

Nemrut Dağı’nın güney yamaçlarında telesiyej ve teleferikleri ve konaklama olanakları ile kış sezonlarında yoğun talep gören bir kayak merkezi bulunmaktadır.

Nemrut Gölü Etrafında Yapılan Çalışmalar Durdu Mu?

Bitlis Valiliği, Nemrut Krater Gölü çevresinde kurulması planlanan tesisle ilgili inşaat çalışmalarının durdurulduğunu duyurmuştur. Açıklamada, göle dökülen betonun Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü tarafından en yakın sürede sökülüp kaldırılacağı ve bölgenin eski doğal haline getirileceği belirtilmiştir. 


Daha Fazla İçerik