Mevlid Kandili

Mevlid Kandili, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) doğum günüdür.

mevlid-kandili
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-02 13:03:07

Mevlid Kandili, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) doğum günüdür. Peki Mevlid Kandili ne zaman kutlanır? Neden kutlanır? Mevlid Kandili’nde hangi dualar okunur? Mevlid nedir? Mevlid Kandili’nde hangi mesajlar atılır? Önemi nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır? Mevlid Kandili hakkında bilinmeyenler için aşağıdaki yazımıza geçelim… 

Mevlid Kandili Nedir?

Mevlid Kandili, Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in doğum günüdür. 

Mevlid Nedir?

Mevlid, Hz. Peygamber efendimizin doğum gününde yapılan törenlere verilen genel isimdir ve bu törenlerde okunmak üzere yazılmış eserlerin genel adıdır. 

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili’nin kutlanışı her sene değişmektedir. Bu sene 2020 yılının 28 Ekim’ini 29 Ekim’e bağlayan gece kutlanacaktır.

Mevlid Kandili Neden Kutlanır?

Mevlid, doğum zamanı anlamına gelmektedir. Şimdiki doğum günü kutlamalarını ele alacak olursak eğer Peygamber efendimizin doğum gününün bütün İslam âlemi tarafından kutlanması olarak algılayabiliriz.

Mevlid Kandili’nde Hangi Dualar Okunur?

Mevlid Kandili’nde kişiler, kendilerine ve diğer Müslüman kardeşlerine isim zikrederek dualar etmelilerdir. 

Ey bütün kâinatı idare eden, ey bütün canlılara can veren, ey bütün âlemleri terbiyesi altında bulunduran yüce Allah'ım! Bütün kâinatın diliyle, yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca ve hamd edenlerin hamdleriyle sana hamd ediyor ve bütün kâinatın diliyle; yarattığın tüm mahlûkatın zerrelerinin sayısınca salât ve selâm vericilerin salât ve selâmlarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)'ya salât ve selâm gönderiyoruz.

Ey âlemleri yoktan var eden yüce Rabbimiz! Âlemlerinin içinde bir âlem olarak kapına geldik, bu mübarek kandil gecesinde, dünyevi meşgalemizi bir tarafa bırakıp; huzurunda sana yöneldik, boynumuzu büktük, kemâli edeple senden istiyoruz bizleri boş çevirme ya Rabbi.

Ya İlâhel âlemin! Bizi yoktan var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bunu böyle kabul ediyoruz. Bizi kendine kul kabul eyle ya Rabbi.

İki cihan serverini tanıyor ve peygamberliğine iman ediyoruz, bizi ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle ya Rabbi.

"İnnemel mü'minune ihvetün" ilkene bağlı kalarak Mü'minleri kardeş biliyoruz, bu kardeşliğe şuur ihsan eyle Ya Rabbi.

Ya Rab! Sevdiklerini bize de sevdir, yerdiklerini bize de yerdir. Dost ve düşmanlarımızı tanıma gayreti ver ya Rabbi.

Mevlid Kandili Mesajları

Ey yüce peygamber senin hürmetine yaratıldı tüm alemler. Bizleri şefaatinden mahrum etme. Amin! Mevlit Kandiliniz Mübarek, dualarınız kabul olsun. 

Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmesine vesile olan Mevlit Kandiliniz mübarek olsun. 

Allah’ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiri de an bu gece. Hayırlı kandiller! 

Gel ey Muhammed (SAV) bahardır, dualar ardında saklı, âminlerimiz vardır. Hacdan döner gibi, mevlitten iner gibi gel gel. Bekliyoruz yıllardır. Mevlit Kandilin Mübarek Olsun… 

Mevlit Kandilin mübarek olsun. Allah sana sevdiklerinle beraber mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamayı nasip etsin. 

Nuruyla âlemimizi Şereflendiren Peygamber Efendimizin (s.a.s) Şefaatine nail olmanız dileğiyle. Mevlit Kandiliniz Mübarek Olsun. 

Mübarek Mevlid Kandilinizi kutluyor, tüm Müslüman âlemine hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu gece mübarek Mevlid Kandili, günahtan kurtuluş gecesi. Haydş dua edelim temizlensin günah defterleri. İyi Kandiller, dualarda buluşmak dileğiyle

Mevlid Kandili’nin Önemi Nedir?

Mevlid Kandili, Yüce Rabbimizin âlemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) ‘in doğum günüdür. Kandiller, ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, kararan gönüllerimizi de aydınlatan ve zihinlerimizi berraklığa ulaştıran kutsal gecelerdir.

Mevlid Kandili Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Hz. Muhammed’in sağlığında doğum günü kutlanmamaktadır. Mısır’da  Şiî Fâtımî  Devleti kurulunca, soyundan geldiklerini söyledikleri Hz. Muhammed (s.a.v.)’in doğum günü 972-975 yıllarından itibaren resmen kutlanmaya başlanmıştır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik