Meke Gölü’nde Kamp Yapılır Mı?

meke-golu-nde-kamp-yapilir-mi

Meke Gölü’nde Kamp Yapılır Mı?

Meke Gölü’nde kamp yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Çevresindeki doğaya ve suya herhangi bir zarar verilmediği sürece koyulan bilinmiş bir yasak yoktur.

Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan bir göldür Peki Meke Gölü Nerededir? Meke Gölü’nün Özellikler Nelerdir? Meke Gölü Efsanesi Nedir? Meke Gölü’nde Kamp. Meke Gölü’nde Suya Girilir Mi? Meke Gölü’ne Nasıl Gidilir? Meke Gölü’ne Giriş Ücretli Midir? İşte Meke Gölü hakkındaki tüm detaylar…

Meke Gölü Nerededir?

Meke Gölü, Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan bir krater gölüdür.

Meke Gölü Özellikleri Nelerdir?

Meke Gölü, sönmüş bir volkan kraterinin gaz patlaması sonucu suyla dolmasıyla oluşmuş ve ortasında adacıklar bulunan bir göldür. Meke Gölü ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 metre, genişliği ise 500 metredir. Göl 12 metre derinliğindedir. İsmini çevresinde yaşayan Meke kuşlarından almaktadır. Meke Gölü dünya çapında bilinen bir göl konumundadır. Dünya’nın Nazar Boncuğu olarak bilinmektedir.  Bu şekilde bilinmesinin sebebi kuş bakışı bakıldığında nazar boncuğuna benzer bir görünümü olmasından dolayıdır. Volkanik bir patlama sonucu oluşan bu göl, günümüzden 9000 sene evvel yaşanan ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuştur. Geçen zamanla beraber ikinci volkan konisi de suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür. Göçmen kuşların Türkiye üzerinden geçerken uğrak noktalarından birisidir. Meke Gölü’nün üzücü bir yanı ise geçen zamanla beraber suyun eskisi kadar fazla olmamasıdır. Yağışların yetersizliği ve yer altı suları seviyesinin hızla düşmesi göldeki su seviyesini de aşağılara çekmektedir. Bilinçsiz tarımsal sulamanın da bu azalmayı tetiklediği düşünüldüğünden dolayı çeşitli önlemler alınmaya başlanmıştır.

Meke Gölü Efsanesi Nedir?

Bir rivayete göre Meke Gölü’nün bugün bulunduğu yerin civarında Barata adında bir beylik hüküm sürüyormuş. Beyliği zalim sultan diye bilinen Barat adında bir yönetiyormuş. Barat Bey’in dünyalar güzeli bir kızı varmış. Güzel kızı annesi doğururken vefat ettiğinden dolayı babasıyla büyümüş. Adı Melike olan bu kız ve at uşağı olan delikanlı Meke, umutsuz bir sevdaya düşmüşler. Aşk zamanla kara sevda halini almış ve yağız delikanlı Meke yataklara düşmüş. Bir gün kurban bayramı arifesinde kızını doğururken ölen annesi Melike’nin rüyasına girmiş. Rüyasında kızına sevdiğini alıp kaçmasını tembihlemiş. Melike rüyasından uyanınca hemen Meke’nin yanına gitmiş ve ölüm döşeğindeki sevgilisini alıp Barata’yı terk etmişler. Daha sonra babası Barat Bey durumu anlamış ve peşlerine adamalrını salmış. Çok zaman geçmeden de yaverler, genç sevgililere yetişmişler. Tam yakalanacakken gençler birbirlerine sıkıca sarılmışlar ve olan olmuş. Meke ile Melike’nin altlarındaki toprak mucizevi bir şekilde çökmüş ve göle dönüşmüş. Melike, sevgilisini yüzerek gölün kıyısına çıkarmaya çalışırken kaybetmiş. Tam o sırada ikinci bir mucize olmuş ve gölün ortasında bir volkan meydana gelmiş. Oluşan bu volkan ortasındaki göl, Meke’yi içine çekmiş. Bu olay üzerine Barat’ın adamları Melike’yi volkanın başında, delirmiş biçimde kratere bakarken bulmuşlar. Her şey bir anda alt üst olmuş. İşte o gün bu gündür Melike’nin her kurban bayramı sabahında Meke’ye gelerek sevgilisini bulmak için aradığı rivayet edilirmiş.

Meke Gölü’nde Kamp

Meke Gölü’nde kamp yapmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Çevresindeki doğaya ve suya herhangi bir zarar verilmediği sürece koyulan bilinmiş bir yasak yoktur. 

Meke Gölü’nde Suya Girilir Mi?

Meke Gölü’nün son dönemlerdeki suyunun azalması sebebiyle suya girilmemesi daha uygundur. Suyun insan vücuduna verdiği herhangi bir zarar bilinmemektedir. Fakat gölün sağlığı için girilmemesi tavsiye edilmektedir.

Meke Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Özel araç ile Meke Gölü’ne gidecek olursanız Konya’dan 1,5 saatte ulaşabilirsiniz. Toplu taşımayı tercih edecekseniz eğer, Konya Terminali’nden Beyşehir’e saat başı sefer yapan servisleri tercih edebilirsiniz. 

Meke Gölü’ne Giriş Ücretli Midir?

Meke Gölü’ne giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.


Daha Fazla İçerik