Fahrettin Altun’un Mavi Vatan Açıklaması Nedir?

fahrettin-altun-un-mavi-vatan-aciklamasi-nedir

Fahrettin Altun’un Mavi Vatan Açıklaması Nedir?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “100 yıl önce Sevr anlaşmasıyla bize dayatılan rolü ve sınırları şanlı bir direnişle yırtıp attığımız gibi bugün de Mavi Vatan’da bize çizilmeye çalışılan sınırları yırtıp atıyoruz” dedi.

Son günlerde sosyal medyada gündem olan Mavi Vatan akıllarda soru işaretleri yaratmış durumda. Peki Mavi Vatan Nedir? Mavi Vatan Neden Gündemde? Mavi Vatan Neresi? Mavi Vatan Doktrini Nedir? Mavi Vatan Kaç Mildir? İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Mavi Vatan Açıklaması Nedir? İşte Mavi Vatan hakkındaki tüm detaylar…

Mavi Vatan Nedir?

Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti'nin Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'deki denizci politikasını şekillendiren bir doktrindir. Doktrin, 2015 sonrası Türkiye’nin deniz alanlarındaki aktif ve askeri güce dayalı stratejisinin temelini oluşturmuştur. İlişkili İleri Savunma doktrini, dış politikanın militarizasyonu ve askeri güç kullanımının diplomasiden öne çıkartılması, Türkiye’nin savunmasının sınır ötesi alanlardan başlatılması ve bu stratejiyi uygulamaya yönelik bir askeri endüstriyel kompleksin geliştirilmesi ile karakterize edilmiştir. 

Mavi Vatan Neden Gündemde?

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına doğru yola çıkacağı bildirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin enerji bağımsızlığı için Akdeniz’de ve Karadeniz’deki çalışmaların aralıksız devam edeceğini bildirdi. Paylaşımında Oruç Reis'in fotoğrafına yer veren Dönmez, "MTA Oruç Reis Sismik Araştırma Gemimiz, Akdeniz’deki yeni görevi için Antalya’dan demir alarak, çalışma yapacağı alana ulaştı. 83 milyon arkanda Oruç Reis. Rast gele." ifadelerini kullandı.

Mavi Vatan Neresi?

Mavi Vatan, Türkiye Cumhuriyeti’nin 3 tarafını kaplayan Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’deki deniz sahalarını kapsayan bir vatandır. Mavi Vatan denmesinin sebebi ise deniz sahası olmasından kaynaklanmaktadır. 

Mavi Vatan Doktrini Nedir?

Türkiye'nin 21. yüzyılda devleti ve halkı ile denizcileşmesinin sembolü olarak ifade edilmektedir. Ayrıca bir doktrin olan Mavi Vatan, Türkiye'nin uluslararası hukuktan meşruiyetini alan deniz yetki alanlarına hâkimiyet ile bu alanları jeopolitik, siyasi, diplomatik, askeri ve ekonomik düzeylerde etkileyecek karadaki ve havadaki oluşumları tetikleyecek yetenek ve iradeyi gerekli kılar.

Mavi Vatan Kaç Mildir?

Jeopolitik konum olarak önemli bir noktada bulunan Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili verimli topraklara sahiptir. Karadeniz, Ege, Akdeniz ve Marmara olmak üzere önemli su kitleleri ile çevrilidir. Ülkenin karasuları ise 15.5.1964 tarihli Karasuları kanunu ile 6 deniz mili olarak belirlenmiştir. Kanunda karasularını geniş tutan komşulara karşı aynı genişlik uygulanması esası kabul edilmiştir. Uluslararası Deniz Hukuku anlaşmasının 12 mile kadar genişliğe izin vermesi üzerine 1964 yılına ait kanunda değişikliğe gidilmiştir. 20.05.1982 yılında çıkarılan 2674 Karasuları kanunu ile Karasularının 6 mil olması esası kabul edilmiştir. Bakanlar kuruluna bazı denizlerde hakkaniyet ilkesine uyularak karasuların genişliğini 6 milin üzerine çıkarma yetkisi verilmiştir.

Fahrettin Altun’un Mavi Vatan Açıklaması Nedir?

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “100 yıl önce Sevr anlaşmasıyla bize dayatılan rolü ve sınırları şanlı bir direnişle yırtıp attığımız gibi bugün de Mavi Vatan’da bize çizilmeye çalışılan sınırları yırtıp atıyoruz” dedi.


Daha Fazla İçerik