Maçka Demokrasi Parkı

macka-demokrasi-parki

Maçka Demokrasi Parkı

Maçka Demokrasi Parkı Nerededir? Parkta Neler Vardır? Parktaki Bitki Türleri Nelerdir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücretli midir? Gelin birlikte şehrin ortasında nefes alabileceğiniz bu alan tanıyalım…

Maçka Demokrasi Parkı Nerededir?

Maçka Demokrasi Parkı,  İstanbul’da Kadırgalar Vadisi'nde (Harbiye Kongre Vadisi) üzerine kuruludur. Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasındaki geniş bir alanı kaplamaktadır.

Maçka Demokrasi Parkı’nda Neler Vardır?

Maçka Demokrasi Parkı'nın içinde iki spor aletleri parkı, iki çocuk oyun alanı, iki kahvehane ve lokanta, bir yapay ada ve iç içe toplam dokuz yapay havuz bulunmaktadır.

Maçka Demokrasi Parkı’ndaki Bitki Türleri Nelerdir?

Maçka Demokrasi Parkı, bitki örtüsü bakımından zengin parklardan biridir. Parkta Ihlamur, Kavak, Gürgen, Kestane, Meşe, Akasya, Çınar, Şimşir, Kızılağaç, Ceviz ve Dışbudak ağaçlarının dışında yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır.

Maçka Demokrasi Parkı’nın Tarihi Nedir?

Maçka Demokrasi Parkı'nın bulunduğu vadi ile ilgili ilk bilgilere 19.yy'ın ortalarında rastlanmaktadır. Sık ağaçlıklı küçük kulübelerle bezenmiş ve yanından dere akan bir vadi olarak tanımlanan bu bölgenin at sürme, piknik ve mesire alanı olarak kullanıldığı sanılmakta. Yine bu dönemlerde parkın yanında akan nehirde kayık gezileri düzenlendiğine dair bilgiler yer almaktadır. Maçka Parkı, 1970'li yılların başından itibaren bu alan özellikle evsiz insanların uğrak ve kalacak yeri olarak kullanılması nedeniyle korkulan bir bölge olmuştur. Harbiye 'de bulunan Artigiana Düşkünler Evi'nden kaçan çocukların burada yaşamaya başladıkları ve özellikle geceleri etraftan geçen insanları korkuttukları dilden dile yayılmıştır. Halkın şikâyetleri üzerine burada geniş çaplı bir ıslah çalışması yapılmış ve Cadı Evleri olarak kabul edilen daha çok evsiz insanların barınak olarak kullandığı küçük kulübeler yıkılmıştır.

Maçka Parkı’nın İsmi Ne zaman Maçka Demokrasi Parkı Olmuştur? 

Maçka Parkı, 1993 yılında restore edilmiş ve adına "Demokrasi" kelimesi eklenmiştir.

Maçka – Taşkışla Teleferik Hattı Bilgileri

11 Nisan 1993 tarihinde açılan teleferik hattı Taksim-Taşkışla ile Maçka arasında hizmet vermektedir. Hat, Taksim ile Maçka arasındaki iletişimi kolaylaştırmış, özellikle İstanbul Teknik Üniversitesi'nin iki kampüsünü birleştirerek üniversite öğrenci ve personeli için kolaylık sağlamaktadır. Bu Teleferik hattı Metro İstanbul’a bağlıdır. 

Maçka Demokrasi Parkı’na Giriş Ücretli Midir?

Maçka Demokrasi Parkı’na giriş ücretsizdir. 

Maçka Demokrasi Parkı’na Nasıl Gidilir?

Maçka Demokrasi Parkı’na toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz. Kullanmanız gereken belli başlı hatlar şunlardır:

30A – Beşiktaş – Mecidiyeköy

26B- Gayrettepe – Eminönü

26 –Dikilitaş – Eminönü

43 – Taksim – Dikilitaş

49T – Yeşilpınar – Taksim

DT2- Ortaköy – Dereboyu – Taksim

F1 – Taksim – Kabataş

T1 – Zeytinburnu - Kabataş


Daha Fazla İçerik