KPSS

Devlet Kurumlarına Atanmak İsteyen Bireylerin Girdiği Sınav.

kpss
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-03 12:19:37

KPSS, meslek hayatına devlet kurumlarında adım atmak isteyen bireylerin tabii tutulduğu içeriğinde birkaç sınav bulunduran sınavların genel ismidir. Peki KPSS Nedir? KPSS Açılımı Nedir? KPSS Sınavında Hangi Sorular Çıkıyor? KPSS’ye Kaç Kez Girilir? KPSS Neden Yapılır? KPSS 2020 Ne Zaman? KPSS 2020 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? İşte tüm detaylar…

KPSS Nedir?

KPSS, meslek hayatına devlet kurumlarında adım atmak isteyen bireylerin tabii tutulduğu içeriğinde birkaç sınav bulunduran sınavların genel ismidir. Birkaç ayrı alandan ve mesleki testlerden oluşan bu sınava her yıl milyonlarca insan katılmaktadır. Türkiye genelinde kamu kurumlarında çalışan birisi olmak için mutlaka KPSS barajını atlatmış olmanız gerekmektedir.

KPSS Açılımı Nedir?

KPSS’nin açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır.

KPSS Sınavında Hangi Sorular Çıkıyor?

 KPSS, lisans ve önlisans olmak üzere iki adet sınavdan oluşmaktadır. Lisans KPSS’sinde genel kültür alanında 60, genel yetenek alanında 60 soru bulunmaktadır. Eğer ki eğitim bilimleri sınavına girecekseniz sizin için 80 soru yer alırken; hukuk, iktisat, işletme, maliye ve muhasebe sınavına girecek adaylar için 150 soru bulunmaktadır. ÖABT olarak bilinen öğretmenlik alan sınavında adayları toplam 50 soruluk test sorusu beklerken; din hizmetleri sınavında ise 40 soruluk test bulunmaktadır.

Önlisans KPSS’sine katılacak adaylar için ise genel yetenek ve genel kültür soru sayısı toplamda 120’dir. Genel yetenekte Türkçe ve Matematikte 30’ar soru bulunmaktadır. Genel kültür bölümünde ise tarih, vatandaşlık ve coğrafyada yer alan soru sayısı 60’dır. 

KPSS’ye Kaç Kez Girilebilir?

KPSS’ye girecek adaylar, A kadro grubu için her sene yapılmaktadır. B grubu adayları için ise sınav her 2 yılda bir tekrarlanmaktadır.

KPSS Neden Yapılır?

KPSS, kamu kuruluşlarında çalışmayı düşünen bireylerin girdiği bir sınavdır. Sınav, kamu kuruluşlarında oluşan açıkların doldurulması amacıyla yapılmaktadır. 

KPSS 2020 Ne Zaman Yapılacak?

KPSS, A Grubu Lisans ve Öğretmenlik Sınavı Genel Yetenek-Genel Kültür oturumu ile Eğitim Bilimleri oturumu 19 Temmuz 2020 tarihinde yapılacaktır.

KPSS Alan Bilgisi Sınavı 25-26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacaktır.

KPSS ÖABT 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacaktır.

KPSS Önlisans Sınavı 18 Ekim 2020 tarihinde yapılacaktır.

KPSS Ortaöğretim Sınavı 8 Aralık 2020 tarihinde yapılacaktır.

KPSS 2020 Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 

KPSS 2020’nin açıklanması için şimdilik net bir tarih belirtilmemiştir. Fakat geçmiş yılları baz alacak olursak ortalama 1 ay sonra adaylar sınav sonuçlarına ais.osym.gov.tr adresinden erişebileceklerdir.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik