Klavye Temizleme

klavye-temizleme

Klavye Temizleme

Klavye Nasıl Temizlenir?


Bilgisayar çeşitleri masaüstü ve laptop olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Durum böyle olunca klavye nasıl temizlenir sorusunun yanıtı da iki farklı klavyeye göre şekil almaktadır. Masaüstü ve laptop klavyesi nasıl temizlenir işte yöntemleri…

Klavye Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klavye temizliğinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, temizlik sırasında kimyasal maddelerden uzak durulması gerektiğidir. Aseton, kolonya vb. maddeler klavyenize zarar verip renk atması durumlarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Temizlik yapacağınız bezi tercih ederken klavyenize zarar vermeyecek bezleri seçmeniz önemli bir noktadır. Bu iş için genellikle mikrofiber bezler tercih edilmektedir.

Masaüstü Bilgisayar Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Klavyenizin bilgisayarla olan bağlantısını çıkarın. Daha sonra, altında kâğıt olan düz bir zemin üzerine klavyenizi yerleştirin. Klavyenizi ters çevirerek yavaşça vurun ya da sallayın. Tuşlara yakın yüzeydeki tozlar pratik bir şekilde dökülecektir.

Elektrik süpürgesi kullanımı da klavye temizleme konusunda yardımcı bir unsurdur. Elektrik süpürgesini en düşük seviyede çalıştırarak klavyenizin üzerinde yavaşça gezdirin. Böylelikle tozlar çekilecektir.

Klavyenizin tuşları arasındaki kirleri temizlemek için kulak çubuğunu kullanabilirsiniz.

Bu seçenekler arasındaki en kesin ancak en riskli seçenek ise klavyenin vidalarını çıkartıp sonrasında klavyenin içini temizlemektir. Tuşlarınızın dökülmesini önlemek için klavyenizin vidasını açtıktan sonra klavyenizi ters çevirip üst parçayı ayırmanızı öneririz. Bu sayede tuşlarınız klavyenin üst parçasında takılı olarak kalacaktır.

Klavyeni sökmeye karar verdiğinde, tuşlarını yerleştireceğin bir kâse ya da kavanoza da ihtiyaç duyabilirsiniz. Geçici depolama alanın olacak bu alanda, tuşları korumak için çaba sarf etmelisiniz.

Klavyenizi söktükten sonra fark edebileceğiniz bazı durumlar da söz konusu olabilir. Özellikle uzun süredir çalışmadığından yakındığınız tuşunuzun aslında altındaki mandalının kırık olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumdan kurtulmak için, kendinize aynı model ve markaya uygun klavye tuşu satın alabilirsiniz.

Laptop Klavyesi Nasıl Temizlenir?

Laptop klavyesini temizlemek için de yukarıda saydığımız benzer yolları izlemeniz gerekmektedir.

Bunun yanında, yüzey temizleme suyunu elinizde olan mikrofiber beze sıkıp, çok bastırmadan klavye yüzeyini temizleyebilirsiniz.

Arada kalan kırıntı, toz ve çeşitli kirletici unsurların giderilmesi için kulak çubuğu kullanabilirsiniz. 


Daha Fazla İçerik