Kırmızı Göz Hastalığı Nedir?

kirmizi-goz-hastaligi-nedir

Kırmızı Göz Hastalığı Nedir?

Adenovirüs isimli bir virüsten kaynaklanan tıbbi adı adenoviral konjoktivit olan kırmızı göz hastalığı mevsim geçişlerinde görülebilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kırmızı göz hastalığı alerjik olarak başlayıp enfeksiyon halinde de görülebilir.

Adenovirüs isimli bir virüsten kaynaklanan tıbbi adı adenoviral konjoktivit olan kırmızı göz hastalığı mevsim geçişlerinde görülebilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kırmızı göz hastalığı alerjik olarak başlayıp enfeksiyon halinde de görülebilir. Peki Kırmızı Göz Hastalığı Nedir? Kırmızı Göz Hastalığı’nın Belirtileri Neler? Kırmızı Göz Hastalığı Bulaşıcı Mı? Kırmızı Göz Hastalığı Nasıl Engellenebilir? Kırmızı Göz Hastalığı Tedavisi Nedir? Kırmızı Göz Hastalığı Ne Kadar Sürede İyileşir? İşte Kırmızı Göz Hastalığı hakkındaki tüm detaylar…

Kırmızı Göz Hastalığı Nedir? 

Adenovirüs isimli bir virüsten kaynaklanan tıbbi adı adenoviral konjoktivit olan kırmızı göz hastalığı mevsim geçişlerinde görülebilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan kırmızı göz hastalığı alerjik olarak başlayıp enfeksiyon halinde de görülebilir.

Kırmızı Göz Hastalığı’nın Belirtileri Neler?

Birçok göz rahatsızlığı ile ortak olabilecek başlangıç belirtilerine sahip olduğu için, bu tür bir rahatsızlık şüphesine düşerseniz muhakkak bir göz doktoruna göstermeniz gerekir.

Yanma,

Batma hissi,

Gözlerde sulanma,

Kızarıklık ya da

Işık hassasiyeti gelişebilir. Birçok göz rahatsızlığında bu tür semptomların ortak olduğunu unutmamak gerekir.

Kırmızı göz hastalığının en tipik belirtisi göz kapaklarında şişmedir. Gözün beyaz kısmında, bu bölgeyi kaplayan ince ve saydam tabaka konjoktivadır. Bu tabaka aynı zamanda göz kapaklarının iç kısmında da bulunur. Göze bulaşmış olan adenovirüs bu bölgenin enfeksiyon geçirmesine sebep olur. Hastalık ismini de buradan alır.

Kırmızı Göz Hastalığı Bulaşıcı Mı?

Konjonktivitin başlıca iki farklı sebebi olduğunu belirten alerjik konjonktivit daha çok bahar aylarında ortaya çıksa da yılın her mevsimi görülebilir. Genelde gözde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı ön plandadır ve sebebi çoğunlukla polen, havuz kloru ve deterjan gibi alerjenlerdir. Bir diğeri ise, enfektif konjonktivittir. Bu çeşidine bakteri ve virüsler sebep olur. Çoğunlukla daha şiddetli bulgular görülür; gözde kızarıklık ve sulanma dışında göz kapaklarında şişlik ve çapaklanma ön plandadır ve en kötüsü de bulaşıcıdır.

Kırmızı Göz Hastalığı Nasıl Engellenebilir?

Sık sık eller yıkanmalı

Hastalık süresince yapılması gerekenler, belirtilere göre yön değiştirmektedir. Antibiyotikli damlalar adenovirus enfeksiyonlarını ve diğer viral göz enfeksiyonlarını iyileştiremez.  Yalnızca bakteriyel göz enfeksiyonu şüphesinde ve adenovirus konjonktiviti nedeniyle zayıflamıs göz direncinden faydalanmak isteyen bakteriyel konjonktivitin oluşmasına engel olmak için kullanılmaktadır. Hastalığın bulaşmasını engellemek için eller sık yıkanmalı, kırmızı gözü olan kişilerle tokalaşmak ve öpüşmekten kaçınılmalıdır. Bu göz enfeksiyonuna yakalanmış kişilerle, aynı havlu ve makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Adenovirus enfeksiyonu bazı hastalarda gözün kornea tabakasının da tutulmasına neden olmakta ve görmeyi azaltabilmektedir.

Soğuk ve rüzgarlı havalarda gözlük takmayı ihmal etmeyin

Soğuk ve rüzgarlı havalarda göz yaşı kanalı tıkanıklığı olan hastaların şikayetlerinde de artış olur. Gözyaşı kanal tıkanıklığı, gözde sulanmaya neden olur ve devamlı bir hal aldığında ise ameliyatla tedavi edilecek kadar ileri bir boyuta gelebilmektedir. Kardan yansıyan güneş ışınları, gözün kornea, lens ve retina tabakalarına zarar vermektedir. Bu nedenle uzun süre karlı ortamda vakit geçirenlerin özellikle kayak merkezlerinde bulunanların mutlaka UV korumalı güneş gözlüğü kullanması gerekir.

Kırmızı Göz Hastalığı Tedavisi Nedir?

Hızla ve kolayca göz yorgunluğunu ortadan kaldırmak, göz kapilerleri aracılığıyla kan dolaşımını normalleştirmek, gözeneklerin şişmesi ve kızarıklık ortadan kaldırmak, alternatif araçlar kullanarak olabilir:

serin saf su veya papatya veya meşe kabuğu bitkisel infüzyonları ile sıkıştırır;

buz küpleri;

çiğ patates dilimleri;

siyah çay ile losyonlar.

Ciddi bir oftalmolojik patoloji belirtisi olmaması durumunda alternatif ilaçların kullanılması önerilmektedir.

Kırmızı göz sendromunun eşlik ettiği bazı hastalıklar ile cerrahi tedavi önerilmektedir. Keratitte, ciddi hastalık ve uygunsuz tedavi vakalarında, skar oluşumu mümkündür, bu da görme bozukluğuna yol açar. Bu durumda, kornea nakli gerekebilir. Glokom ile iridotomi belirtilir, amacı gözün ön ve arka odaları arasında bir bağlantı oluşturmaktır, bu da göz içi basıncında bir azalmaya neden olur.

Kırmızı Göz Hastalığı Ne Kadar Sürede İyileşir?

Kırmızı göz hastalığı genellikle 2-3 hafta sürebilen bir rahatsızlıktır. İlk 15 günlük süreçte bulaşma özelliği maksimum seviyede olduğu için hastalığa yakalanmış kişi ile gerekmedikçe temas edilmemelidir. Hastanın da bu süreçte sürekli üstünde durduğumuz hijyen koşullarını iyileştirmesi gerekmektedir.


Daha Fazla İçerik