Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

Kıbrıs'ta gezip görülmesi gereken önemli yerler nelerdir?

kibris-ta-gezilecek-yerler
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-04 11:27:40

Kumar ve gazinolarıyla bilinen Kıbrıs’ı aslında sadece bu iki kelime arasına sığdırmak anlamsız kalıyor. Doğal güzellikleri bir hayli fazla olan yavru vatanı, gezip görmeniz için birçok neden var. Girne, Lefkoşa, Magosa gibi en bilindik yerlerden ziyade Kıbrıs’ı derin bir mercek altına aldığımızda belki de hiç bilmediğiniz yerler olduğunu da fark edeceksiniz. İnsanlarını da pek bir sevip; sahiplendiğimiz bu küçük ülke hakkında daha fazla  ‘ gezilecek yerler’ olduğunu öğrendiğinizde siz de hemen gitmek için eminiz ki bir plan yapacaksınız… O baş döndüren güzelliği ve mimariyi yakından inceleyelim.

AZİZ MAMAS KİLİSESİ

Burası Güzelyurt kent merkezinde yer alan bir kilise. Hristiyanlar’ın ibadet için sıklıkla uğradığı bu yere ait birçok rivayet bulunuyor.12.yüzyılda hristiyan bir rahibin burada yaşadığına ve hatta mezarının burada yer aldığına inanılıyor. Fakat şu an da burası bir ofis olarak kullanılmakta. Yılın belirli dönemlerinde azımsanmayacak bir kalabalığa ev sahipliği yapıyor.

AYİA NAPA

Küçük bir kasaba olmasına karşın, Kıbrıs için önemli bir ticaret ve turizm merkezini oluşturan bir yer; Ayia Napa… İsmini tarihi bir kiliseden alan bu şirin kasaba; daha çok plajlarıyla, pub ve eğlence merkezleriyle bilinir. Kıbrıs’a değer katan önemli bir yerdir.

OMODOS KÖYÜ

Daracık sokakları, şirin mi şirin bir aurası, tertemiz denizi ve sahiliyle, hediyelik eşya dükkanlarıyla bir bütündür; Omodos Köyü…  Huzurlu ve keyifli bir vakit geçireceğiniz bu yer ise Limasol’da.

 GİRNE YAT LİMANI

Marina İşletmesi olarak bilinen bu sevimli ve enerjisi yüksek limanda; neredeyse gece hayatı, eğlence, müzik ve dans gösterileri hiç bitmiyor. Kendini eğlencenin doruğuna çıkartmak ve birazda eğlenmek isteyen herkesin gözdesi bir yer; Girne Yat Limanı… Kaliteli konaklama mantığının uygulandığı bu yere aşık olacak, her yıl gitmek isteyeceksiniz.

GİRNE KALESİ

7. yüzyılda Arap-İslam istilasından şehrin  korunması için yapılmış bir kaledir. İnsanları cezbeden bir mimari dokuya sahiptir. Kalenin arkasından görünen deniz, adeta insanları büyülemektedir. Kültürel dokunun hakimiyeti nedeniyle yerel halk buraya ikinci bir isim olarak; ‘açık hava müzesi’ diyor. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik