Ketojenik Diyet

Çok Popüler Olan Bir Diyet Biçimi.

ketojenik-diyet
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-06 15:29:53

Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyetler ilk olarak 1920’lerde, kilo vermek değil sara hastalığına karşı geliştirildi. Ketojenik Diyet, yeterli protein, yüksek yağ diyeti, daha basitleştirilmiş haliyle şekersiz, nişastasız diyet, vücudun glukoz yerine keton üretip yakmasını sağlamak için günlük kalori ihtiyacının mümkün olduğu kadar azını şeker ve karbonhidratlardan, büyük çoğunluğunun ise yağlarla karşılanmasını hedefleyen diyet türüdür.

Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet aslında bir beslenme biçimidir. Ketojenik diyeti yapmak için ilk olarak serbest ve yasak olan yiyecekleri gruplandırmak gerekmektedir.  Beslenme planını çok iyi yapmalı ve yiyeceklerinizi kendi alışkanlıklarınıza göre seçmelisiniz. Günlük makro hedeflerinizi hesaplamalısınız. Bolca su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Tabi her zamanki gibi kaliteli ve yeterli uyku uyumalısınız.

Ketojenik Diyette Ne Yenir?

Ketojenik diyette,  Tereyağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, kuru yemişler, süt ve süt ürünleri, et çeşitleri, avokado ve yumurta tarzı yiyecekler tüketilebilir.

Ketojenik Diyette Ne Yenmez?

Ketojenik diyette,  ekmek, makarna, pilav gibi karbonhidratı yüksek gıdalar, meyveler, kök sebzeler, içinde mısır şurubu, glikoz şurubu gibi gizli şeker barındıran meyve suyu, bal, pekmez vb. gıdalar tüketilmemelidir. 

Ketosis Moduna Nasıl Geçilir?

Ketojenik diyetini uygularken bir an önce ketosis modunuza geçmeniz çok önemlidir. Peki ketosis moduna nasıl geçmeniz nasıl sağlanacaktır… 

Karbonhidratları kısıtla

Proteini de kısıtla

Su İçmek

Atıştırmalıkları Kısmak

Egzersiz Yapmak

Oruç Tutmak

Ketosis Modunda Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Eczanelerde satılan keton şeritlerini kullanabilirsiniz. Ancak doğal yoldan da anlayabileceğiniz belirtiler vardır… 

İdrar sıklığı

Ağız kuruluğu

Nefes kokusu

Azalan açlık hissi 

Artan Enerji

Ketojenik Diyette Ek Olarak Alabileceğiniz Ürünler Nedir?

Magnezyum

Eksojen Ketonlar

Omega- 3

Beta Alanin

Elektrolit takviyeleri

Hindistan cevizi yağı

Mineral destekleri

Kafein

BCAA

Kreatin Monohidrat

D vitamini

MCT

Ketonejik Diyetin Riskleri Nelerdir?

Ketojenik diyetin kas kaybı, ciddi bağırsak sorunları, kalp ritim bozuklukları gibi tehlikeler barındırabilir. Ketojenik diyetlerin eksik kalan bir yanı da karbonhidrat kısıtı nedeniyle, sağlıklı beslenmenin gerektirdiği ölçüde sebze ve meyve içermemesidir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik