Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan bir vadidir.

kelebekler-vadisi
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-08 15:19:46

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan bir vadidir. Peki Kelebekler Vadisi Nerededir? Kelebekler Vadisi Özellikleri Nelerdir? Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir? Kelebekler Vadisi Tarihçesi. Kelebekler Vadisi’ne Giriş Ücretli Midir? Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır? İşte Kelebekler Vadisi hakkındaki tüm detaylar…

Kelebekler Vadisi Nerededir?

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan bir vadidir. 

Kelebekler Vadisi Özellikleri Nelerdir?

Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanı sıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.

Kelebekler Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kelebekler Vadisine gidebilmek için, Muğla’ya bağlı Fethiye ilçesine gelmeniz gerekmektedir. Özellikle bahar ve yaz aylarında, Ankara, İstanbul, İzmir, gibi büyük şehirler den çeşitli otobüs firmaları ile kolaylıkla Fethiye’ye gelebilirsiniz. Fethiye’ye geldiğinizde otogarın önünden Ölüdeniz'e dolmuşlar kalkmaktadır. Dolmuşla, Ölüdeniz plajına ulaştıktan sonra ise, Kelebek Vadisi servis hizmetini veren teknelere binmeniz yeterlidir. Tabi ki teknelerin belli kalkış saatleri bulunmakta. Bu saatlere uymadığınız durumlarda ise, Vadi işletmesini arayarak Zodyak bot isteyebilir ve bu botla Vadiye ulaşabilirsiniz. Bu arada servis teknelerinin gidiş dönüş ücretli olduğunu da hatırlatmak isteriz. Biletinizi tekneden alabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi Tarihçesi 

Kelebekler Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Likya’nın “Perdicia” isimli yerleşim yerinin bazı kalıntıları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üzerinde yer alır. Buradaki köy “Faralya” ismiyle alınmaktadır. Mahallenin günümüzdeki ismi ise “Uzunyurt'tur”. Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı’nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir. 

Kelebekler Vadisi’nde Neler Yapılır?

Kelebekleri Keşfedin

7 Harika Koyu Gezin

Dalış Yapın

Plajın Keyfini Çıkarın

Yamaç Tırmanışı Yapın

Kelebekler Vadisi’ne Giriş Ücretli Midir?

Eğer ki tekne turu ile vadiye giriş sağlamadıysanız vadinin özel mülk olması nedeniyle belirli bir ücret talep edilmektedir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik