Kefken Pembe Kayalar

Kefken Pembe Kayalar, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

kefken-pembe-kayalar
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-08 17:00:19

Kefken Pembe Kayalar, Kocaeli’nin Kandıra ilçesindedir. Peki Kefken Pembe Kayalar Nerededir? Kefken Pembe Kayalar’ın Özellikleri Nelerdir? Kefken Pembe Kayalar’da Neler Yapılır? Kefken Pembe Kayalar’a Nasıl Gidilir? Kefken Pembe Kayalar’a Giriş Ücretli Midir? İşte Kefken Pembe Kayalar hakkındaki tüm detaylar…

Kefken Pembe Kayalar Nerededir?

Kefken Pembe Kayalar, Kocaeli’nin Kandıra ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. 

Kefken Pembe Kayalar’ın Özellikleri Nelerdir?

Kefken Pembe Kayalar, bölgenin en güzel ve en doğal yeri olması ile öne çıkmaktadır. İlginç jeolojik yapısıyla kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Prehistorik buluntu varlığının yanı sıra Antik Çağ’dan itibaren taş ocağı olarak kullanılmıştır. Suyun içerisinde yumuşak olan Pembe Kayalar, çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özellikleri sebebiyle Osmanlı Dönemi’nde dikdörtgenler şeklinde kesilerek, deniz yoluyla İstanbul’a taşınmış ve mimaride kullanılmışlardır. Kefken Pember Kayalar, Kefken sahillerinin en ilgi çekici olan mekânıdır. Tarih boyunca gemilerin uğrak yeri olmuştur. Buradan çıkarılan taşlar sadece İstanbul değil başka şehirlerdeki yapılarında mimarilerinde kullanılmıştır. Kefken Pembe Kayalar sahip olduğu müthiş manzarası nedeniyle 4 mevsim olmak üzere ziyaretçilerine çok güzel kareler göstermektedir. Kefken Pembe Kayalar, gün batımında kayalara vuran güneş ışığıyla kayalarda bir renk cümbüşü yaşanmakta ve büyüleyici bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Zaman zaman manzarası ve ferahlığı sebebiyle piknikçilerin akınına uğramaktadır. 

Kefken Pembe Kayalar’a Nasıl Gidilir?

Buraya şahsi aracınızla Kefken semtine geldikten sonra biraz daha gitmeniz gerekmektedir. Kefken merkezinde durmayarak yol boyunca Cebeci yönüne doğru hareket ettiğinizde karşınıza çıkacak olan Kovanağzı sahilini geçtikten sonra 1 km sonrasında karşınıza çıkacak olan ufak tabelalar yönlendirmesi ile Pembe Kayalar’a ulaşabilirsiniz. Ya da Merkezden Kandıra’ ya kalkan Belediye ve halk otobüsleriyle buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kefken Pembe Kayalar’da Neler Yapılır?

Gün Batımı’nı İzleyebilirsiniz

Sabah Erken Saatlerde Gelip Gün Doğumunu İzleyebilirsiniz

Yürüyüş Yapabilirsiniz

Denize Girebilirsiniz

Fotoğraf Çekebilirsiniz

Olta Balıkçılığı Yapabilirsiniz

Dalış Yapabilirsiniz

Kefken Pembe Kayalar’a Giriş Ücretli Midir?

Kefken Pembe Kayalar’a giriş için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik