Kapadokya Kaya Evleri’ne Nasıl Gidilir?

kapadokya-kaya-evleri-ne-nasil-gidilir

Kapadokya Kaya Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya Kaya Evleri’ne gitmek için ilk olarak Nevşehir’in Göreme ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Evlerin çoğu otel ve pansiyon olarak dönüştürüldüğünden dolayı evlerde konaklama imkânınız bulunmaktadır.

Kapadokya Kaya Evleri, Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesine bağlıdır. Peki Kapadokya Kaya Evleri Nerededir? Kapadokya Kaya Evleri’nin Özellikleri Nedir? Kapadokya Kaya Evleri’nin Tarihçesi. Kapadokya Kaya Evleri Kaç Yılında İnşa Edilmiştir? Kapadokya Kaya Evleri’ne Nasıl Gidilir? Kapadokya Kaya Evleri’ne Giriş Ücreti Var Mıdır? İşte Kapadokya Kaya Evleri hakkındaki tüm detaylar…

Kapadokya Kaya Evleri Nerededir?

Kapadokya Kaya Evleri, Nevşehir ilimizin Ürgüp ilçesine bağlıdır.

Kapadokya Kaya Evleri’nin Özellikleri

Kapadokya Kaya Evleri, Erciyes ve Hasan dağlarının geçmişte etkin yanardağlar olduğu vakitlerde, dağlardan püsküren lavlar sonucu eşsiz bir güzellikte oluşmuştur. Yöre halkı geçmişte, kolayca şekil verilebilen kayaların içerisine evler yaparak yaşamışlardır. Başka bir teoriye göre ise yağmur ve toprağın aşınmasıyla rüzgâr etkisiyle oluşmuştur.19. yüzyıl Kapadokya evleri yamaçlardaki kayaların oyulması suretiyle inşa edilmişlerdir. Bölgenin tek mimari malzemesi olan taş, yörenin volkanik yapısından dolayı ocaktan çıktığında yumuşak olduğundan çok kolay işlenebilmektedir ancak havayla temasından sonra sertleşebilen bir yapı malzemesine dönüşmektedir. 

Gerek avlu, gerekse ev kapılarının malzemesi ahşaptır. Kemerli olarak yapılmış kapıların üst kısmı stilize sarmaşık veya rozet motifleriyle süslenmiştir. Evlerin kat aralarında bulunan konsolların araları bazen tek, bazen da 2-3 sıralı rozet, yıldız, palmet, yelpaze, fırıldak ve stilize bitki motifleriyle doldurulmuştur. Çoğunlukla konsolların yüzeyi perde püskülünü andırır yüksek kabartma motiflerle kaplıdır.

Evlerin pencereleri, ikişer veya üçerli olup etrafları daha çok stilize bitki motifleriyle süslüdür. Pencereler “kanatlı” ve “giyotin” tarzda olmak üzere iki tiptir. Her iki tip evlerde çok sayıda oturacak odalar, mutfak, kiler, depo, tandır, şarap-pekmez yapma bölümleri, v.s. bulunmaktadır. Misafir odalarındaki nişlerde sıva üzerine boyalı bezemeler bulunmakta; genelde püsküllü perde motifinin altında çiçek doldurulmuş kulplu vazolar, doğa, su dolduran ya da taşıyan bayanlar resmedilmiştir.

Kapadokya Kaya Evleri’nin Tarihçesi

Kapadokya Kaya Evleri bir tane olmadığından dolayı her birinin tarihçesi farklıdır.

Kapadokya Kaya Evleri Kaç Yılında İnşa Edilmiştir?

Net olarak bir inşa tarihleri bilinmemektedir.  

Kapadokya Kaya Evleri’ne Nasıl Gidilir?

Kapadokya Kaya Evleri’ne gitmek için ilk olarak Nevşehir’in Göreme ilçesine ulaşmanız gerekmektedir. Evlerin çoğu otel ve pansiyon olarak dönüştürüldüğünden dolayı evlerde konaklama imkânınız bulunmaktadır.

Kapadokya Kaya Evleri’ne Giriş Ücreti Var Mıdır?

Herhangi bir giriş ücreti yoktur, fakat evler otel ve pansiyona dönüştürüldüğünden dolayı evlerde konaklamak isterseniz bir ücret ödemeniz gerekmektedir.


Daha Fazla İçerik