Kabotaj Bayramı

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, milli bayramlarımızdan biridir.

kabotaj-bayrami
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-02 14:39:29

Kabotaj Bayramı, Denizcilik Bayramı olarak da bilinen her yıl kutlanan bir bayramdır. Peki Kabotaj Bayramı Nedir? Kabotaj Bayramı 2020 Ne Zaman? Kabotaj Bayramı Neden Kutlanır? Kabotaj Bayramı’nda Neler Yapılır? Kabotaj Bayramı’nın Önemi Nedir? Kabotaj Bayramı İle İlgili Sözler. Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajları. Kabotaj Bayramı’nın Tarihçesi. Kabotaj Bayramı hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki başlıklarımıza bir göz atalım…

Kabotaj Nedir?

Kabotaj, kelime anlamı olarak bir devletin kendi limanlarına deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalığa verilen isimdir. 

Kabotaj Bayramı Nedir? 

Kabotaj Bayramı, 20 Nisan 1926 yılında kabul edilen Kabotaj Kanunu, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe girmiş ve bu kanın sayesinde “Türkiye Limanları ve sahilleri arasında yük ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı taşıyan gemilerce yapılır.” Hükmünü getirerek daha önceden sadece yabancılara açık olan bu faaliyetleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da yapabileceği belirtilmiştir. 

Kabotaj Bayramı 2020 Ne Zaman?

Kabotaj Bayramı 2020, 1 Temmuz 2020 günü kutlanmaktadır. 

Kabotaj Bayramı Neden Kutlanır?

Kabotaj Bayramı’nın kutlanış amacı daha önceden sadece yabancılara özgü bir durum olan Türk limanları arasındaki yolcu ve yük taşıyışının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına da özgürlük sağlaması nedeniyle kutlanmaktadır.

Kabotaj Bayramı’nın Tarihçesi 

Osmanlı Devleti'nin kapitülasyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı Lozan Barış Antlaşması'yla 1923 yılında kaldırıldı. 19 Nisan 1926 tarih ve 815 sayılı “Türkiye Sahillerinde Nakliyatı Bahriye (Kabotaj) ve Limanlarla Karasuları dahilinde İcrayı Sanat ve Ticaret Hakkındaki Kanun’’ ile Türk kıyılarında kabotaj hakkı tamamen Türk vatandaşlarına ve firmalarına verildi. 1 Temmuz 1926 gününden itibaren yürürlüğe girdi. Aynı gün Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak Türk ulusuna armağan edildi.

Kabotaj Bayramı Mesajları

Deniz ticareti, ulaşımı ve kültürünün daha da gelişeceği bir gelecek dileğiyle denizlerdeki bağımsızlığımızın simgesi Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.

Türk denizciliğinin dönüm noktası, bayrağımızı denizlerde sonsuza kadar dalgalandıracak “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı” kutluyoruz. Mavi vatana selam olsun! Tam yol ileri!...

“Tam bağımsızlık denildiği zaman, doğal, siyasal, mali,adli,askeri, kültürel ve her alanda tam bağımsızlık anlaşılır.” 

-Mustafa Kemal Atatürk

Vatanımızın güvenliği, denizlerden başlar. Türk Milletinin geleceği Mavi Vatan'dadır.Denizcilik ve Kabotaj Bayramımız kutlu olsun.

Kabotaj hakkımız ve denizlerdeki bağımsızlığımız, özgürlüğümüzün ve milli egemenliğimizin temel teminatlarından biridir. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlu olsun.

“Mavi Vatan” ifadesini daha anlamlı kılan Kabotaj Bayramı kutlu olsun.

Üç tarafı denizle çevrili olan, bir de iç denizi olan, halkın % 70'inin,denizcilerinin de % 60'ının yüzme bilmediği sevgili ülkemin Kabotaj Bayramı kutlu olsun

Türk denizciliğinin dönüm noktası, bayrağımızı denizlerde sonsuza kadar dalgalandıracak “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı” kutluyoruz.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik