Kabak Koyu

Kabak Koyu, Fethiye Ölüdeniz’in 16 kilometre doğusunda bulunan Faralya Köyü’nün çevresinde bulunmaktadır.

kabak-koyu
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-06 15:17:56

Kabak Koyu Neredir? Yapısı Nasıldır? Hangi Aktiviteler Yapılır? Plajı Nasıldır? Nerede Kalınır? Nasıl Gidilir? Gelin birlikte adeta Cennet’i andıran Kabak Koyu’nu tanıyalım.

Kabak Koyu Nerededir?

Kabak Koyu, Fethiye Ölüdeniz’in 16 kilometre doğusunda bulunan Faralya Köyü’nün çevresinde bulunmaktadır.

Kabak Koyu’nun Yapısı Nasıldır? 

Denize meyilli bir yamaçta bulunan koy kızıl çam ormanları arasında bulunmaktadır. Koy Likya Yolu üzerinde bulunmasından dolayı el değmemiş bir doğaya sahiptir. 800 metre civarındaki yüksekliklere kadar eren sarp yamaçlarla çevrili olan kanyon biçimindeki vadinin küçük çakıllı bir plajı bulunmaktadır. Koy ender rastlanan bir jeolojik yapıya sahiptir. Yüksek kayalar, deniz ve akarsu ile etrafı çevrilmiş olan konumuyla bitki ve hayvan türlerinin diğer bölgelere göç etmesi engellenmiştir. 

Kabak Koyu’nda Hangi Aktiviteler Yapılır?

Doğa yürüyüşü yapılabilir. Likya yolundan yürüyerek, yöreye has sandal ağacı, ardıç, çam ve keçiboynuzu ağaçlarının altından muhteşem bir doğada; başka bir yol kullanarak Aladere Şelale’sine gidebilirsiniz. Koya inerek adeta cenneti andıran bir manzaraya karşı yüzebilir veya güneşlenebilirsiniz. Kabak Koyu, şehir yaşamının koşturmacasından, gürültü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak isteyenlere mükemmel bir sakinlik sunmaktadır. Yaz kış akan tertemiz denizi ve yeşilin her tonuyla, renkli çiçekleriyle farklı bir atmosfere sahip olan Kelebekler Vadisine gidebilirsiniz. Sahile yakın olan Mavi Mağaraya gidebilirsiniz.  Bu mağaranın ismi suyun dibinden denize bağlanır ve bu delikten içeriye giren ışık nedeniyle mağaraya Mavi Mağara denmektedir. 

Kabak Koyu’nun Plajı Nasıldır?

Sahil taşlardan oluşmaktadır. Kumsalı 200 metre uzunluğu bulmaktadır. 

Kabak Koyu’nda Nerede Kalınır?

Kabak Koyu'nda çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Bölgede ağaç evler, bungalovlar, çadırlar, yoga ve meditasyon aktiviteleri bulunmaktadır. Kamp alanında elektrik ve su bulunmakta olup, kamp ücretine sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dâhildir. Kendi çadırınızla da giderek koyda konaklamanız mümkündür.

Kabak Koyu’ndaki Kamp Alanları

Dervish Lodge,

Shandi Garden Camping,

Gemile Kamp,

Kabak Naturel Life,

Turan Camping’dir.

Kabak Koyu’na Nasıl Gidilir?

Otobüsle gitmek isterseniz, Fethiye Otagarı’ndan kalkan minibüsler ile Faralya Köyü’ne gidilir. Köyden, Likya Yolu’ndan yürüyerek veya taksilerle koya gidebilirsiniz. Şahsi araçla gitmek için ise Fethiye merkezden sonra Ovacık'a geçip Ölüdeniz’e doğru inin. Ölüdeniz’e varmadan sola doğru kıvrılmakta olan yolu takip ederseniz bu yol sizi Faralya Köyü’ne götürecektir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik