İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesinde bulunmaktadır.

i-ztuzu-plaji
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-07 15:31:16

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesinde bulunmaktadır. Peki İztuzu Plajı Nerededir? İztuzu Plajı’nın Özellikleri Nelerdir? İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir? İztuzu Plajı ve Caretta Caretta’lar. İztuzu Plajı Ziyaretçilerine Ne Gibi İmkânlar Sağlamaktadır? İztuzu Plajı’na Giriş Ücretli Midir? İşte İztuzu Plajı hakkındaki tüm detaylar…

İztuzu Plajı Nerededir?

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesinde bulunmaktadır.

İztuzu Plajı’nın Özellikleri Nelerdir?

İztuzu Plajı’nın uzunluğu 4,5 kilometredir. Halk arasında Kaplumbağa Plajı olarak da bilinmektedir. Bu ismin verilmesinin sebebi plajda caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı alanlardan biridir. Kumsal alanı Radar Tepesi’nin eteklerinden Delik Ada’nın önüne kadar uzanmaktadır. İztuzu Boğazı’nda göl ile deniz buluşmaktadır. Kumsalın bir ucundan tatlı su diğer tarafından ise tuzlu su akmaktadır. İztuzu kumsalı, altın kum denilen sarı kumla kaplı ve 5400 metre uzunluğa sahiptir. Çevresinde ev, dükkan ya da otel gibi yapılar bulunmamaktadır. İztuzu Plajı geçtiğimiz yıllarda İngiliz basın organı olan The Times gazetesi tarafından Avrupa’nın En İyi Açık Alanı ilan edilmiştir. 2011 yılında ise Avrupa’daki En İyi Plaj olarak tescillenmiştir.

İztuzu Plajı ve Caretta Caretta’lar

Caretta Carettalar sudan karaya çıkan ilk canlılardan biridir. Çok eski çağlardan beri var olan ender canlı türlerinden biridir. Sayıları zamanla azalan bu canlılar doğal yaşamı koruyan çalışmalar sayesinde son yıllarda çoğalmışlardır. Deniz kaplumbağası türlerinden biridirler ve ortalama 70 - 140 kilogram ağırlığında, büyük canlılardır. Caretta Carettalar yumurtalarını karaya bırakıp tekrar denize dönerler. Sadece doğal ve temiz sahillere yumurta bırakan bu canlılar yumurtadan çıktıkları ilk kumsala bağlıdırlar. Hayatları boyunca doğdukları yere yumurta bırakırlar. İztuzu Plajı da caretta carettaların yumurta bıraktığı ender yerlerden biridir.

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir?

İztuzu Plajı Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesindedir. Plaj ile Dalyan arasında 12 kilometre mesafe bulunur. İztuzu Plajı’na tekne ile veya karayolu ile gitmek mümkündür. Dalyan’dan kalkan tekneler ile yaklaşık 30 dakikada plaja ulaşılır. Tekne dolmuşlar sabah 9.30’da seferlerine başlar. Plajdan Dalyan’a dönüş ise 13.00’da başlar. Teknelerin vardığı noktada araç girişi yoktur.

İztuzu Plajı Ziyaretçilerine Ne Gibi İmkânlar Sağlamaktadır?

İztuzu Plajı, içerisinde barındırdığı Caretta Caretta’ları korunması nedeniyle belirli saatler arasında ziyarete açıktır. Sabah 08.00 açılıp akşam 20.00’de kapanmaktadır. Plajda cankurtaran alanı ve sağlık merkezi de acil durumlar için hizmet veriyor. Diğer yandan alanda duş, giyinme kabinleri ve tuvalet de bulunuyor. Plaj ve çevresindeki doğal yapı korunduğu için çevrede otel gibi işletmeler bulunmuyor.

Plaj alanına dâhil bir kamp alanı da kurulmuyor. Fakat araç girişinin olduğu yeri sol kısmında çadır kurmaya izin veriliyor. Burası zaten bağımsız bir bölüm bu yüzden karışan olmaz. Plaj alanında kafe tarzı bir işletme de mevcut burada yemek ya da içecek temin etmeniz mümkün.

İztuzu Plajı’na Giriş Ücretli Midir?

İztuzu Plajı’na girişler ücretlidir fakat uygun fiyattadır. Aynı zamanda alana girişlerde ziyaretçiler için otopark hizmeti de bulunmaktadır. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik