İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

i-shak-pasa-sarayi-na-nasil-gidilir

İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Doğubeyazıt merkezinden uzaklığı yaklaşık 5 kilometedir. Saray’a gitmek için merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Özel aracıyla gitmek isteyenler ise Yukarıtavla Köyü/ Doğubeyazıt/ Ağrı adres bilgileriyle navigasyon desteği alabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’nın yakınında Doğubeyazıt’ın 5 kilometre uzağında yer alan bir bey kalesidir. Peki İshak Paşa Sarayı Nerededir? İshak Paşa Sarayı’nın Tarihçesi Nasıldır? İshak Paşa Sarayı’nın Mimarisi Nasıldır? İshak Paşa Sarayı Efsanesi Nedir? İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir? İshak Paşa Sarayı’na Giriş Ücretli Midir? İşte İshak Paşa Sarayı hakkındaki tüm detaylar…

İshak Paşa Sarayı Nerededir?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’nın yakınında Doğubeyazıt’ın 5 kilometre uzağında yer alan bir bey kalesidir.

İshak Paşa Sarayı’nın Tarihçesi Nasıldır?

İshak Paşa Sarayı, 18. yüzyıl Osmanlı tarzını yansıtan ve imparatorluğun doğusu için adeta Topkapı Sarayı kadar önemli bir yapıdır. Yüksek bir tepe üzerinde kurulu olan sarayın tarihi ile ilgili bilgiye yapının girişindeki kitabeden ulaşılabilir. Kitabedeki bilgilerde yapının bir kasır olduğu belirtilir ve Çıldır Hanedanı olan I. İshak Paşa’nın torunu II. İshak Paşa tarafından yapıldığı yazar. Aynı doğrultuda bulunan avluların taş ve kalem içi süslemeleri ve taç kapıların farklı tarzda süslenmiş olması sebebiyle sarayın uzun yıllarda yapıldığı öne sürülür. Saray, kalelerin özelliğini kaybettiği; ateşli silahların bulunduğu bir çağda yapıldığından, doğu yönündeki tepelere karşı müdafaası zayıftır. Cümle kapısı müdafaa bakımından en zayıf noktasıdır. Cümle kapısı bölümü, İstanbul ve Anadolu’da kurulan saraylarınkinden farksız olup, taş işçiliği ve oymacılığı yönünden muntazamdır.

Türklere özgü tarihi saray örnekleri bugün ülkemizde pek az sayıda kalmıştır. Bunlardan biri de İshak Paşa Sarayı ve Külliyesi’dir. Saraya adını veren İshak Paşa kimdir diyecek olursanız devşirme asıllı bir Osmanlı sadrazamıdır. Zamanla üst mevkilere gelen devlet adamının, İstanbul’un fethi sırasında Anadolu Beylerbeyi olduğu bilinir. Paşa son zamanlarını Selanik’te geçirmiş ve 1497 yılında da vefat etmiştir. İsminin verildiği yerler arasında İstanbul Ahırkapı’daki bir mahalle, bu mahallede ve İnegöl’de bulunan bir cami de vardır.

İshak Paşa Sarayı’nın Mimarisi Nasıldır?

Sarayın yapımını 1685’de Doğubeyazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Paşa başlatmış, saray onun oğlu Çıldır Valisi İshak Paşa ve torunu Mehmet Paşa tarafından 1784’te bitirilmiştir. 7.600 m² bir sahada yapılan sarayın inşası 99 yıl sürmüştür.

Birinci avluda taçkapı, muhafız koğuşları, çeşme, nöbetçi odaları, at-araba koymak için yerler, zindan, misafirlerin ağırlanacağı odalar yer alırken; ikinci avluda hizmetli odaları, taçkapı, selamlık, camii, cemaat yeri, minare ve Çolak Abdi Paşa Türbesi gibi yapılar bulunmaktadır. Sarayda bulunan camilerin Osmanlının kubbe formundan farklı olarak kırık korniş hatlı yıldız şeklinde olduğu görülmektedir. Sarayın içerisinde beş adet taçkapı bulunmaktadır. Birinci avluda bulunan taçkapı sarayın ana giriş kapısıdır. Doğu cephesinde yer alır ve sarayın en önemli kısmıdır. Düzgün kesme bir taştan yapılan bu taçkapının eni 10,6 metre, boyu 11,8 metredir. İç içe iki sivri kemer şeklinde olan taçkapı Anadolu Selçuklu mimarisinin esintilerini taşımaktadır. Taçkapının hemen solunda saraya giriş çıkışı kontrol eden nöbetçilerin odaları yer alırken; sağ tarafında duvara bitişik olarak inşa edilmiş bir çeşme bulunmaktadır. Birinci avlunun kuzeyinde sarayın korunması ve güvenliğinden sorumlu muhafız koğuşları, bunun hemen altında da zindanlar bulunmaktadır. Avlunun doğu-batı kısmında ise at, araba ve koşum yerleri bulunmaktadır. Saray için oldukça önemli bir yere sahip olan ahır kısmı avlunun büyük bir alanını kapsamaktadır.

İshak Paşa Sarayı Efsanesi Nedir?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı Dağı’na oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Fakat saraydan dağ manzarası görünmüyor. Herhalde bu sebeple olsa gerek saray ve dağ ile ilgili bir efsane bulunuyor. Rivayete göre paşanın kızı bir çobana çok âşık olur. Çoban ise Ağrı Dağı‘nın eteklerinde sürüsünü otlatır. Paşanın kızı sabah akşam dinlemez sürekli bulunduğu yerden çobanı izler. Bu durumu duyan baba, oldukça sinirlenir. Duruma çözüm bulmak için emrindekilere çok büyük bir saray yapmalarını ve oradan dağın görünmemesini istediğini söyler. Ustalar da bu komut üzerine dağın görünmediği tek yeri arar bulur ve oraya sarayı inşa ederler. Rivayete göre paşanın bu emri yüzünden de İshak Paşa Sarayı‘ndan Ağrı Dağı manzarası görünmez. Başka bir rivayete göre eğer Ağrı’ya gitmişseniz fakat İshak Paşa Sarayı’nı gezmeden dönmüşseniz ölmeden önce bir şekilde saraya tekrar yolunuzun düşeceği söylenir.

İshak Paşa Sarayı’na Nasıl Gidilir?

İshak Paşa Sarayı, Ağrı ilimizin Doğubeyazıt ilçesinde bulunmaktadır. Doğubeyazıt merkezinden uzaklığı yaklaşık 5 kilometedir. Saray’a gitmek için merkezden kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Özel aracıyla gitmek isteyenler ise Yukarıtavla Köyü/ Doğubeyazıt/ Ağrı adres bilgileriyle navigasyon desteği alabilirsiniz.

İshak Paşa Sarayı’na Giriş Ücretli Midir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan İshak Paşa Sarayı’nda, yetişkin ziyaretçiler için 10₺’lik bir ücret belirlenmiştir. 18 altı ve 65 yaş üstü ziyaretçiler için ise girişler ücretsizdir.


Daha Fazla İçerik