İnsuyu Mağarası

i-nsuyu-magarasi

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası, Burdur ilimizin güneydoğusunda Çatağıl Köyü sınırları içerisindedir. Peki İnsuyu Mağarası Nerededir? İnsuyu Mağarası’nın Özellikleri Nedir? İnsuyu Mağarası’nın Efsanesi Nedir? İnsuyu Mağarası’nda Ne Yenir? İnsuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir? İnsuyu Mağarası’na Giriş Ücretli Midir? İşte İnsuyu Mağarası hakkındaki tüm detaylar…

İnsuyu Mağarası Nerededir?

İnsuyu Mağarası, Burdu ilimizin güneydoğusunda Çatağıl Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

İnsuyu Mağarası’nın Özellikleri Nedir?

Mağaranın uzunluğu 597 metre ve en geniş yeri 80 metre civarındadır. Birbirine bağlı 9 boşluktan oluşur. Boşluk yanaklarında birikmiş sular gölcükler oluşturmuştur. Gölcükler, mağara tabanından geçen karstik bir yer altı akarsuyu ile birbirine bağlıdır.

Mağara yatay olarak uzanır ve hidrolojik olarak kaynak özelliği taşımaktadır. Yani aktif olup çok dönemli oluşum özelliği taşımaktadır. Jura-Kretase yaşlı kireçtaşları içerisinde oluşmuş bulunan mağara aynı zamanda kırık hatlar üzerinde bulunmaktadır. İnsuyu Mağarası'nın suları aynı fay üzerinde ve kuzeyde bulunan Kızılin Mağarası'ndan gelmektedir. Doğu-batı ve kuzey-güney yönlü fay hatlarının kesişme yerinde bulunan mağara ağzından çıkan kaynak suları mağara üzerinde traverten düzlükleri oluşturmuştur. İnsuyu Mağarası'nda; karstik yapının zamanla erimesi ve aşınması sonucunda mağara içinde sarkıt ve dikitler meydana gelmiştir. Ayrıca girintili çıkıntılı çeşitli yönlere açılan dehlizler bulunmaktadır.

Sarkıt ve dikitlerle kaplı mağaranın girişindeki bir faydan çıkan karbonatlı maden suyu, mağara içindeki küçük bir yer altı deresinin suyuna karışmaktadır. Mağarada Dilek Gölü ve Büyük Göl gibi birbirine bağlantılı dokuz göl bulunur. Son yıllarda çevrede sondajlar ile yeraltı suyunun aşırı kullanımı, mağara içindeki gölleri kurumuştur. İnsuyu Mağarası'nda araştırma çalışmalarına devam edilmektedir. Son çalışmalar ile mağaranın devamı olan yeni galeriler olduğu tespit edilmiştir. Bu araştırma ile elde edilen galeriler ve diğer bulgular 1/1000 ölçekli kroki üzerinde işaretlenmiştir.

İnsuyu Mağarası’nın Efsanesi Nedir?

Sarkıt ve dikitlerin harika bir görsellik oluşturduğu İnsuyu Mağarası’nın oluşumu binlerce yıl geçmişe gidiyor. Bu denli muazzam bir doğa harikası varlığı ile ister istemez efsanelere konu oluyor. Mağaranın girişinde de efsanenin yazılı olduğu bir tabelaya rastlayabilirsiniz. Efsaneye göre Sagalassos kentinin kralı olan Severianus’un bir kızı vardır. Kralın isteği ile kızı Asume, soylu bir ailenin oğluyla evlendirilir. Fakat çiftler anlaşamazlar. Kral bu duruma hem üzülür hem de kızar. Çifti cezalandırmaya karar verir. Bunun üzerine adamlarına, çifti İnsuyu Mağarası’nın en ücra köşesinde ölüme terk etmelerinin emrini verir. Olayın ardından günler geçer. Kızı ve damadı mağaradaki şifalı suyu içtiği için hayatta kalırlar. Garip bir şekilde de birbirlerine âşık olmaya başlarlar. Birbirlerine olan sevgileri bir ışık doğurur ve bu sayede mağaranın çıkış kapısını bulabilirler. Rivayete göre o günden sonra mağarayı ziyaret eden çiftler, bir yastıkta kocar, hiç bir zaman ayrılmazlar.

İnsuyu Mağarası’nda Ne Yenir?

İnsuyu Mağarası etrafında bulunana kafelerde ya da gözleme pişiren teyzelerin patatesli ve kıymalı gözlemelerini tatmanızı öneririz.

İnsuyu Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Antalya Burdur yolu üzerinde giderken yaklaşık 13 kilometre devam ettikten sonra, karşınıza çıkacak İnsuyu Mağarası tabelalarını takip ederek alana ulaşabilirsiniz. Adresten faydalanarak navigasyon ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İnsuyu Mağarası’na Giriş Ücretli Midir?

İnsuyu Mağarası’na giriş ücretleri siviller için 5₺, öğrenciler için ise 3₺ olarak belirlenmiştir


Daha Fazla İçerik