Harbiye Askeri Müzesi Giriş Ücreti Var mıdır?

harbiye-askeri-muzesi-giris-ucreti-var-midir

Harbiye Askeri Müzesi Giriş Ücreti Var mıdır?

Harbiye Askeri Müzesi’ne giriş ücretlidir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir.

Harbiye Askeri Müzesi Nerededir? Nereye Bağlıdır? Tarihi Nedir? Ziyaret Saatleri Nasıldır? Giriş Ücreti Var mıdır?

Harbiye Askeri Müzesi Nerededir?

Askerî Müze, İstanbul'un Harbiye semtinde Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Harbiye Askeri Müzesi’nin Yapısı Nasıldır?

Askeri Müze, 54.000 m²lik bir alan üzerinde kurulu 18.600 m²lik binasıyla bir yapılar kompleksidir. Geniş bir alana yayılan Mekteb-i Harbiye binası, Osmanlı Devleti’ne subay yetiştirmek amacıyla kurulmuş ve 1862’de inşa edilmiştir. 

Harbiye Askeri Müzesi Nereye Bağlıdır?

Harbiye Askeri Müzesi, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlıdır.

Harbiye Askeri Müzesi’nin Tarihi Nedir?

Koleksiyonların zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olan Askeri Müze’nin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber 15’nci yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’de İstanbul’un Türkler tarafından fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah, araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeler düzenlenerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Aya İrini’deki revakların araları camekânlarla kapatılarak, sergileme mekânları haline getirilmiştir. Bu mekânlardan bir bölümünde eski harp silah, araç ve gereçlerinden oluşan koleksiyonlar, diğer bölümlerde ise arkeolojik eser koleksiyonları sergilenmiştir. Ahmet Fethi Paşa’dan sonra Aya İrini’deki bu koleksiyonlar kısa bir süre sonra ilk defa müze adını alarak “Müze-i Hümayun” olarak isimlendirilmiştir. Müze teşkilatının kurulmasından sonra özellikle arkeolojik eserlerin sayısının artması üzerine bu eserler Çinili Köşk’e taşınmış ve bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temeli atılmıştır. 1940 yılına kadar Aya İrini’deki faaliyetlerini sürdüren Askeri Müze, İkinci Dünya Savaşı`nın Türkiye’ye sıçrayabileceği düşüncesi ile faaliyetlerine bir süre ara vermiştir. Savaş tehlikesinin ortadan kalkmasından sonra 1949 yılında Maçka Silahhanesi’nde depolanan eserler 1959’dan itibaren Harbiye Mektebi Jimnastik hanesi binasında tekrar sergilenmeye başlamıştır. Bu binanın zamanla Askeri Müze koleksiyonları için yetersiz kalması ve çağdaş anlamda gelişime yönelik adımların atılmasına imkân vermemesi üzerine 1966 yılından itibaren yenileme çalışmaları sürdürülen eski Harbiye binasının Askeri Müze olarak kullanılmasına karar verilmiş ve 10 Şubat 1993 günü yeni bir düzenleme ile ziyarete açılmıştır.

Harbiye Askeri Müzesi Ziyaret Saatleri Nasıldır? 

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Pazartesi, Salı günleri kapalıdır. Diğer günlerde ise saatler şöyledir:

Çarşamba 09:00-16:30

Perşembe 09:00-16:30

Cuma 09:00-16:30

Cumartesi 09:00-16:30

Pazar 09:00-16:30

Harbiye Askeri Müzesi Giriş Ücreti Var mıdır?

Harbiye Askeri Müzesi’ne giriş ücretlidir. Bu müzede MüzeKart geçerli değildir. 


Daha Fazla İçerik