Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelik döneminde kasık ağrıları sık olan durumlardan biridir ve çoğunlukla ciddi bir soruna işaret vermez…

hamilelikte-kasik-agrisi
Yayınlanma Tarihi : 2020-08-10 17:40:46

Hamilelik döneminde kasık ağrıları sık olan durumlardan biridir ve çoğunlukla ciddi bir soruna işaret vermez… 

Hamilelikte Kasın Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı görülmesi normaldir. Özellikle 6 ile 8. haftalarda rahmin büyümeye başlamasıyla karın ağrıları ile birlikte kasık ağrıları da görülebilmektedir. Hamileliğin 25-30. haftalarından itibaren ise bebeğin büyüyüp alt karına ve kasıklara baskı yapmaya başlaması ise birlikte kasıklarda ağrı oluşabilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik dönemi boyunca vücutta meydana gelen birçok hormonsal ve fiziksel değişiklik olur. Bu değişimler kasık ağrılarına sebep olabilir. Bu değişimler:

Hormonal Değişimler

Hamilelik ilerledikçe progesteron ile birlikte vücutta relaksin hormonu salınımı da artmaktadır. Relaksin, vücudu doğuma hazırlamak için kasları ve eklemleri gevşetip rahatlatan bir hormondur. Ancak bu hızlı değişime ayak uydurmaya çalışırken bazen karın ve kasık ağrılarına da neden olabilir.

Yuvarlak Bağ Ağrıları

Rahmin üst kısmından kasıklara kadar uzanan ve yuvarlak bağ adı verilen bağ dokuları, bebeğin büyüyüp rahmin genişlemesiyle beraber büyür ve gerilmeye başlar. Bu da kasıklarda çekme hissine benzer ağrıların oluşmasına neden olabilmektedir.

Sindirim Sorunları

Hamilelikte yükselmeye başlayan progesteron hormonu, sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olur ve buna bağlı olarak da gaz ve kabızlık gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklar, bazen kasık ağrısı şeklinde kendini gösterebilir.

Hamilelikte Kasık Ağrısının Bir Tehlikesi Var Mı?

Gebelikte kasık ağrısı genellikle normal kabul edilen bir durumdur. Ancak ağrıyla beraber vajinal kanama, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler de görülüyorsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Kasık Ağrıları Bebeğin Cinsiyeti Belirler Mi?

Halk arasında ‘kasık ağrısı kız bebeğe işarettir’ gibi söylemler yaygındır. Ancak hamilelikte yaşanan herhangi bir ağrının bilimsel olarak bebeğin cinsiyeti ile ilgisi yoktur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Doğum Belirtisi Mi?

Eğer 38 haftayı doldurduysanız ve aniden kasıklarınızda kramp benzeri kasılmalar hissederseniz, bu doğum belirtisi olabilir. Rahim kasılmaları pelvik bölgedeki diğer kasları da etkileyerek kasık ağrısı hissi oluşturabilir.

Hamilelikteki Kasık Ağrıları Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısını rahatlatmak için sizi fazla yormadan ve kasıklarınızı esneten yoga hareketlerini yapabilirsiniz. Bunun yanında, kasık bölgenize ılık su kompresi yapabilirsiniz. Öte yandan, size iyi gelen rahat bir pozisyonda derin derin nefes alın.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik