Hamilelik Döneminde Ağrı Kesici İlaç Kullanımı

Ağrı kesici kullanımı konusunda bu kadar rahat olunması gebe kadınlarda hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

hamilelik-doneminde-agri-kesici-i-lac-kullanimi
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-27 18:12:07

Hamilelik Döneminde İlaç Kullanımı Nasıl Olur?

Ağrı kesici kullanımı konusunda bu kadar rahat olunması gebe kadınlarda hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Bu sebeple hamilelikte ağrı kesici diğer adıyla analjezik kullanımı konusunda dikkatli olmanız ve bazı kurallara uymanız gerekmektedir.  

Hamilelikte Ağrı Kesici Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

Uzmanlar, gerekmedikçe anne adayının ilaç kullanması taraftarı değildirler. Ancak bazen ilacın kullanılmamasından kaynaklı oluşabilecek zararın kullanmaktan kaynaklı oluşabilecek zarardan daha yüksek olduğu durumlarla karşılaşılır. Bu gibi durumlarda doktorlar, anne adayından gebelikte kullanılabilecek türde ve ölçekte bir analjezik ilacı belli bir süreliğine kullanmasını isteyebilir.

Doktorların hamile bir kadından ağrı kesici ilaç kullanmasını isteyeceği sebepler bunlar olabilir:

Gebeliğin doğal akışında ihtiyaç duyulabilir

Hamilelik sürecinde anne adaylarını etkileyen en önemli değişikliklerden biri de vücutta görülen ağrılardır. Bu ağrılara dayanmakta zorluk çeken anne adayları hamilelikte ağrı kesici kullanma ihtiyacı duyabilirler.

Gribal ve Viral Enfeksiyonlarda

Anne adayı gebelik esnasında virüs, bakteri vb. hastalık yapan mikroskobik canlılardan kaynaklı enfeksiyon kapabilirler. Enfekte olmaktan kaynaklı hastanın baş, boyun, boğaz, eklemler, kaslar, kemikler gibi bölgelerinde ağrılar oluşması normaldir. Ağrıların dayanılmayacak olduğu durumlarda doktor, gebelikte ağrı kesici kullanılmasını önerebilir.

Cerrahi Operasyon Sonrasında

Kadınlar gebelik döneminde yaşanan herhangi bir problemden kaynaklı nadiren de olsa cerrahi operasyon geçirmek zorunda kalabilirler. Böyle bir durumda operasyon sonrasında gerçekleşebilecek ağrıları azaltmak için doktor ağrı kesici önerebilir.

Kronik Rahatsızlıklarda

Gebe kalmadan önce zaten mevcut olan diş, bel, migren ağrısı gibi rahatsızlıklar için gebelik boyunca da ağrı kesici kullanmanız gerekebilir. Ancak gebe kaldıktan sonra mutlaka öncelikle uzman doktorunuzla görüşmeli, ilacınızın ve kullandığınız dozun bebeğe zarar vermeyecek şekilde tekrar ayarlanmasını sağlamalısınız.  

Kullanılan İlaçlarda Hangi Maddelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik döneminde ilaçlarda dikkat etmeniz gerek 3 önemli madde vardır:

Parasetamol

Parasetamol, diğer adıyla asetaminofen, ağrı kesicilerde kullanılan etken maddelerden biridir. Hamileyken hafif ve orta şiddetli ağrılar için doktorunuzun vereceği ilaç muhtemelen bu maddeyi içeriyor olacaktır.

İbuprofen

Gebelikte ağrı kesici olarak kullanılan ilaçların diğer büyük kısmında ise ibuprofen denilen başka bir etken madde kullanılmaktadır.

Opioid

Morfin ve benzeri ağır, diğer bir tabirle narkotik ağrı kesicilerdir. Sentetik olarak üretilen maddelerdir. Opioid kimyasalını içeren ilaçlar kesinlikle reçetesiz satılmazlar, çünkü ağrı kesici amacıyla kullanılan bu ilaçlar, uzun süreli kullanımlarda bağımlı


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik