Galata Kulesi

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kuledir.

galata-kulesi
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-11 18:02:03

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kuledir. Peki Galata Kulesi Nerededir? Galata Kulesi Tarihçesi Nasıldır? Galata Kulesi’nin Özellikleri Nelerdir? Galata Kulesi Kaç Yılında İnşa Edilmiştir? Galata Kulesi Efsanesi Nedir? Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir? Galata Kulesi’ne Giriş Ücreti. İşte Galata Kulesi hakkındaki tüm detaylar…

Galata Kulesi Nerededir?

Galata Kulesi, İstanbul’un Galata semtinde bulunan bir kuledir.

Galata Kulesi Tarihçesi Nasıldır?

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılındaki IV. Haçlı Seferi'nde geniş çapta tahrip edilen kule, daha sonra 1348 yılında "İsa Kulesi" adıyla yığma taşlar kullanılarak Cenevizliler tarafından Galata surlarına ek olarak yeniden yapılmıştır. 1348 yılında yeniden yapıldığında kentin en büyük binası olmuştur. 

Galata kulesi 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen her yüzyıl yenilenmiş ve tamir edilmiştir. 16. yüzyılda Kasımpaşa tersanelerinde çalıştırılan Hristiyan savaş esirlerinin barınağı olarak kullanılmıştır. Sultan III. Murat'ın müsaadesiyle burada müneccim Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş, ancak bu rasathane 1579'da kapatılmıştır.

17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı'nda rüzgârları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar-Doğancılar'a uçmuştur. Bu uçuş Avrupa'da ilgi ile karşılanmış, İngiltere'de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır. 1717'den itibaren kule yangın gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Yangın, ahalinin duyabilmesi için büyük bir davul çalınarak haber verilmekteydi. III. Selim döneminde çıkan bir yangında kulenin büyük bölümü yanmıştır. Onarılan kule 1831 yılında başka bir yangında yine hasar görmüş ve onarılmıştır. 1875 yılında bir fırtınada külahı devrilmiştir. 1965'te başlanıp 1967'de bitirilen son onarımla da kulenin bugünkü görünümü sağlanmıştır.

Galata Kulesi Kaç Yılında İnşa Edilmiştir?

Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiştir.

Galata Kulesi Özellikleri Nelerdir?

Yerden, çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 66,90 metredir. Duvar kalınlığı 3.75 m, iç çapı 8.95 m dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton, kalın gövdesi işlenmemiş moloz taşındandır.

Galata Kulesi Efsanesi Nedir?

Galata Kulesi birçok efsaneye konu olmuştur. Fakat en çok bilinenleri ise:

Romalıların inançlarına göre kuleye kiminle ilk kiminle çıkarsan onunla mutlaka evlenirmişsin. Ancak çiftten birisi daha önce Galata Kulesi’ne çıkmışsa bu tılsım bozulmaktadır.

Diğer bir efsane olan konu ise Kız Kulesi ve Galata Kulesi’nin birbirlerine olan aşkıdır. 

Galata Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerseniz Galata Kulesine ulaşacaksınızdır. Kulenin çevresinde park alanları bulup, arabanızı park edebilirsiniz.

İlk olarak Taksim’e ulaşılması gerekmektedir. Sonrasında İstiklal Caddesi’nin sonuna gelip yaklaşık 500 metre bir yürüyüş ile kuleye varılır. Eminönü tarafından ulaşmak için ise; Karaköy yolunu kullanarak Bankalar Caddesi’nin yokuşunu çıkarsanız kuleyi bulabilirsiniz.

Galata Kulesi’ne Giriş Ücreti

Galata Kulesi’nin giriş ücretleri yerli vatandaşlarımız için 25₺ yabancılar için 35₺ öğrenciler için ise 20₺ olarak belirlenmiştir. 5 yaş altı çocuklardan ücret alınmamaktadır.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik