Evde Su Arıtma Nasıl Yapılır?

evde-su-aritma-nasil-yapilir

Evde Su Arıtma Nasıl Yapılır?

Öncelikle bilinmeli ki mikroorganizmalar çok çeşitli ve genelde günlük hayatımızda pek rastlayamayacağımız, üstün denilebilecek özelliklere sahip canlılardır ve canlı oldukları için de diğer bütün özelliklerinden bağımsız olarak çeşitli yöntemlerle öldürülebilirler. Bu ifade biraz sert olabilir, ancak suyun mikroplardan temizlenmesindeki temel yaklaşımımız 35-36 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda yaşayan mikropları öldürmek olmalıdır. Çünkü bu sıcaklıklarda yaşayan mikroplar insanlarda hastalıklara neden olabilirler. Herhangi bir işlemle sadece üremesini engellediğiniz mikroorganizmaların buzdolabında veya hava almayan bir pet şişenin içinde ne tür davranış sergileyeceğini, toksin üretip üretmeyeceğini kestirebilmek mümkün olmaz. Bu nedenle suda koliform bakteri saptanmışsa sizin bu aşamadan sonra yapacaklarınız koliform bakterileri daha doğrusu sudaki tüm bakterileri öldürmeye yönelik girişimler olmalıdır.

Suya kanalizasyon karışması sonucu, koliform bakteri adı verilen mikropların suya bulaşabileceğini ve koliform bakteri bulunmasının hastalık yapıcı mikoorganizmaların da olabileceğinin bir göstergesi olduğunu biliyoruz. Bunun için suyu arıtılması gerekmektedir. Peki Evde Su Arıtma Nasıl Yapılır?  Su Arıtma Sistemleri Evde Nasıl Temizlenir? Su Arıtma Sistemlerini Temizlemek İçin Ne Gerekir? Evde İçme Suyu Nasıl Yapılır? Su Kaynatılarak İçilebilir Hale Gelir Mi? İşte Evde Su Arıtma hakkındaki tüm detaylar…

Evde Su Arıtma Nasıl Yapılır?  

Öncelikle bilinmeli ki mikroorganizmalar çok çeşitli ve genelde günlük hayatımızda pek rastlayamayacağımız, üstün denilebilecek özelliklere sahip canlılardır ve canlı oldukları için de diğer bütün özelliklerinden bağımsız olarak çeşitli yöntemlerle öldürülebilirler. Bu ifade biraz sert olabilir, ancak suyun mikroplardan temizlenmesindeki temel yaklaşımımız 35-36 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda yaşayan mikropları öldürmek olmalıdır. Çünkü bu sıcaklıklarda yaşayan mikroplar insanlarda hastalıklara neden olabilirler. Herhangi bir işlemle sadece üremesini engellediğiniz mikroorganizmaların buzdolabında veya hava almayan bir pet şişenin içinde ne tür davranış sergileyeceğini, toksin üretip üretmeyeceğini kestirebilmek mümkün olmaz. Bu nedenle suda koliform bakteri saptanmışsa sizin bu aşamadan sonra yapacaklarınız koliform bakterileri daha doğrusu  sudaki tüm bakterileri öldürmeye yönelik girişimler olmalıdır.

Su Arıtma Sistemleri Evde Nasıl Temizlenir?

Su arıtıcıları artık evlerimizde daha yaygın, çünkü bize zaman kazandırarak bizim için hayatı kolaylaştırıyor. Para ve fiziksel çaba. Aslında, onlarla artık doldurma konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak su kutuları ya da paketleri satın almak için: sağlanan alanda cam arıtıcının ve düğmesine basın. Ancak, tüm mutfak aletlerinki gibi bu da onlarınki gibi küçük bir bakım. 

Su Arıtma Sistemlerini Temizlemek İçin Ne Gerekir?

Su arıtma sistemlerini temizlemek için;

Kompresör

İğne

Bükülmüş demir gerekmektedir.

Evde İçme Suyu Nasıl Yapılır?

Basit arıtma kirli su içindeki istenmeyen katı maddeleri sudan ayırmak için kullanılan en basit yöntemdir. Arıtma yöntemi ile sudaki mikroorganizmaları öldürmek mümkün değildir. Ancak bir miktar mikroorganizma arıtma sırasında sudan ayrılabilir. Bu nedenle mikroplu suların dezenfekte yani temizliği amacıyla sadece arıtma yöntemi kullanılmamalıdır.

Basit arıtma yöntemi, suyun katı maddeleri tutan farklı maddeler arasından geçerek temizlenmesi prensibine dayalı bir yöntemdir. Basit arıtma yönteminde organik maddeleri tutmak için aktif karbon yani mangal kömürü kullanılır.

Su Kaynatılarak İçilebilir Hale Gelir Mi?

Su içindeki zararlı mikroorganizmaları temizlemenin en basit yolu kaynatmaktır. 35-36 derece ve üzerindeki sıcaklıklarda yaşayan mikroplar yani mikroorganizmalar insanlarda hastalıklara neden olabilirler. Suyu yaklaşık 2 dakika kaynatarak su içindeki tüm bakteri ve mikroorganizmaları öldürebiliriz. Suyu kaynatmak su içindeki faydalı minerallere zarar vermez. Ancak çok uzun süre kaynatmak, su içindeki diğer gazların uçmasına ve suyun tadının bozulmasına yol açar. Bu nedenle kaynamış suyu içmeden önce bir kaç kez kaptan kaba aktarmak gereklidir.


Daha Fazla İçerik