Erkek Siri Sesi

erkek-siri-sesi

Erkek Siri Sesi

Siri, Apple cihazlarında cihaz kullanıcısına yardımcı olan bir yapay zekâ ürünüdür. Siri, fabrika çıkışlı olarak bir kadın sesi tarafından seslendirilmektedir. Peki Siri Nedir? iPhone’da Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır? Mac Cihazlarda Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır? HomePod’da Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır? İşte Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır hakkındaki tüm detaylar…

Siri Nedir?

Siri, Apple’ın iOS, watchOS, MacOS, tvOS işletim sistemlerinde yerleşik olarak bulunan bir kişisel asistan. iOS 5 sürümünden beri iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarda yer almaya başladı ancak Türkçe dil desteği iOS 8.3 güncellemesiyle geldi. İlk olarak iOS cihazlarda bulunsa da sonrasında Apple TV, Mac ve Apple Watch’a eklendi.

Apple cihazınızı İngilizce dile ayarladıysanız işittiğiniz ses Susan Bennett’e ait. Türkçe dil ayarlıysa Yelda Uğurlu ile konuşmuş oluyorsunuz. İki isim de seslendirme sanatçısı, uzmanı. Bu noktada Apple’a gönderme yapmadan geçemeyeceğim. Siri’yi ilk zamanlarından beri kullanan biri olarak İngilizce konuşan Siri’nin seslendirmesinin çok daha doğal olduğunu, Türkçe Siri’nin iOS 11’de bile hala neden robotumsu konuşmayı sürdürdüğünü Apple’a sormak gerek. Bu arada Siri sesini değiştirme şansına sahipsiniz. Kimin seslendirdiğini bilmediğimiz erkek sesi elbette kadın sesi ile karşılaştırılmayacak kadar kötü. 

iPhone’da Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır?

iPhone ve iPad'de sesi değiştirebilmek için öncelikle Ayarlar > Siri ve Arama > Siri Sesi bölümüne erişmek gerekiyor. Buradan mevcut kadın Siri sesini erkek Siri sesine çevirerek Siri’nin sesini değiştirme işlemi tamamlanmış oluyor.

Mac Cihazlarda Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır?

Aynı işlemi Mac'lerde de uygulayabilmek mümkün. Bunun için Spotlight'ta küçük bir "Siri" araması yapıp Sistem Tercihleri kısmına erişilebiliyor. Ardından Siri ayarları üzerinden Siri Sesi kadın ya da erkek şeklinde seçilebiliyor.

HomePod’da Erkek Siri Sesi Nasıl Ayarlanır?

Yine basit bir yöntem sayesinde Apple'ın akıllı hoparlörü HomePod'ta da Siri sesi değiştirilebiliyor. Bunun için iPhone ya da iPad'de Ev uygulamasını açıp, buradan HomePod kısmına uzun basmak gerekiyor. Daha sonrasında Siri Sesi bölümü üzerinden aynı değişim gerçekleştirilebiliyor.


Daha Fazla İçerik