Emirgan Korusu’na Giriş Ücretli midir?

emirgan-korusu-na-giris-ucretli-midir

Emirgan Korusu’na Giriş Ücretli midir?

Koru’ya yaya olarak girmek ücretsizdir. Ancak koru içerisinde bulunan otoparka giriş için gün boyu 10 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

İstanbul’un yoğun hayatından, kalabalığından, stresinden sıkıldıysanız şehrin dışına çıkmadan doğal bir ortama gitmek istiyorsanız Emirgan Korusu tam sizin içindir. Emirgan Korusu Nerededir? 

Emirgan Korusu Nerededir?

Emirgan Korusu, İstanbul'un Sarıyer ilçesinde yer almaktadır.

Emirgan Korusu’nun Tarihi Nedir?

Koru, Bizans döneminde “Kyparates” adıyla anılmıştır. Şuan ki ismi IV.Murat’ın İran seferinden dönerken yanında getirdiği Emirgune’nin oğlu Tahmans Kulu Han’dan gelmektedir.

Emirgan Korusu’nun Yapısı Nasıldır?

Emirgan Korusu, İstanbul Boğazı kıyısında, 47,2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş durumdadır. 

Emirgan Korusu’ndaki Bitki Türleri Nelerdir?

Emirgan Korusu’nda 120’yi aşkın bitki ve ağaç türü bulunmaktadır.  Bunların arasında nadir bulunanlar şunlardır: Taş Çam, Türk çamı, Halep Çamı, Mavi Çam, Doğu Beyaz Çam, Deniz Çamı, Japon Sedir, Norveç Ladin, Mavi Ladin, Atlas Sedir, Lübnan Sedir, Himalaya sedir, Kayın, Dişbudak ağacı, Sapindus, Babylon Willow, Macar Meşe, Colorado Beyaz Köknar, Baldırıkara otu ağacı, California tütsü-sedir, Sahil Redwood ve Kafur ağacıdır.

Emirgan Korusu’nda Kaç Köşk Vardır?

1871-1878 yılları arasında koru içinde 3 köşk yaptırılmıştır. Günümüze de ulaşan bu köşkler Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılmaktadır. Sarı Köşk, kuş evi görünümündedir. Koru’daki en iyi manzaraya sahiptir bu köşkte şuan kafe ve restoran yer almaktadır. Pembe Köşk, uzun bir dönem boyunca paşaların seyir mekanı olarak kullanılmıştır. Beyaz Köşk ise en özel botanik düzenlemeye ve bitki çeşitliliğine sahiptir.

Emirgan Korusu’nda Hangi Aktiviteler Yapılabilir?

Koru’da köşkler, çocuk oyun alanları, piknik alanları ile seyir terasları bulunuyor. İçerisinde pek çok fotoğraf çekimi yapabileceğiniz noktalar ile koşu ve yürüyüş parkurları da yer almaktadır. 

Emirgan Korusu Ne Zaman Park Haline Gelmiştir?

1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar'ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmıştır.

Emirgan Korusu’na Nasıl Gidilir? 

Özel aracınızla gidecekseniz Sarıyer Sahil Yolunu kullanmalısınız. Emirgan’a geldikten sonra cadde üzerinde bulunan tabelaları takip edip içeri girebilirsiniz. Toplu taşıma yolu ile bölgeye İETT otobüslerinin Sarıyer Sahil Yolunu kullanan tüm araçlarını kullanabilirsiniz.

Emirgan Korusu’na Giriş Ücretli midir?

Koru’ya yaya olarak girmek ücretsizdir. Ancak koru içerisinde bulunan otoparka giriş için gün boyu 10 TL ücret ödemeniz yeterli olacaktır.

Emirgan Korusu’nda Kahvaltı Fiyatları Kaçtır?

Sarı Köşk’te, Serpme kahvaltı ücreti hafta içi kişi başı 40 TL, hafta sonu ise 50 TL’dir. Pembe Köşk’te ise sabit olarak 50 TL’dir. Beyaz Köşk’te de kahvaltı fiyatı 50 TL’dir.


Daha Fazla İçerik