Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

dogum-kontrol-hapi-nasil-kullanilir

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol haplarının 21 ve 28 günlük tabletlerden oluşan iki farklı çeşidi mevcut. 21 günlük tabletlere adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve 21 gün boyunca günde 1 tane alınarak kullanmaya devam edilir. Tabletler bittiğinde hapa 7 gün ara verilir ve ardından yeni pakete başlanır.

Doğum kontrol hapları, kadının yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının laboravar ortamında üretilmiş türevlerini içeren ve düzenli olarak kullanıldığında gebeliği önleyen ilaçlardır. Peki Doğum Kontrol Hapları Nedir? Doğum Kontrol Haplarının İçeriği Nedir? Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır? Doğum Kontrol Hapının Faydaları Nelerdir? Doğum Kontrol Hapının Zararları Nelerdir? Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir? Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanmamalıdır? Doğum Kontrol Hapları Çeşitleri. İşte Doğum Kontrol Hapları hakkındaki tüm detaylar…

Doğum Kontrol Hapları Nedir?

Doğum kontrol hapları kadının yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının laboratuvar ortamında üretilmiş türevlerini içeren ve düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir şekilde önleyen ilaçlardır.

Doğum Kontrol Haplarının İçeriği Nedir?

Doğum kontrol haplarının bazıları "multifazik" ilaçlardır. Bu ilaçlarda kutudaki tabletlerin bir kısmının hormon içerikleri diğerlerinden farklıdır. Ülkemizde daha çok içindeki her tabletin hormon içeriği birbiriyle aynı olan "monofazik" ilaçlar kullanılmaktadır. Doğum kontrol haplarının tümü bir östrojen hormonu türevi olan etinil östradiol adlı maddeyi içerir. Bundan yaklaşık 40 yıl önce ilk piyasaya çıkan ilaçların içerdiği 50 mikrogramlık östrojen dozu günümüzde kullanılmamaktadır. Günümüzdeki doğum kontrol haplarında östrojen dozu 35 mikrogram, 30 mikrogram ve 20 mikrogram şeklindedir ve kadınların önemli bir kısmı yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürülmüş olan ve dozun azaltılmış olması nedeniyle yan etkileri daha az olan 20 mikrogram östrojen içerikli ilaçları kullanmaktadır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Doğum kontrol haplarının 21 ve 28 günlük tabletlerden oluşan iki farklı çeşidi mevcut. 21 günlük tabletlere adetin ilk 5 günü içerisinde başlanır ve 21 gün boyunca günde 1 tane alınarak kullanmaya devam edilir. Tabletler bittiğinde hapa 7 gün ara verilir ve ardından yeni pakete başlanır.

Doğum Kontrol Hapının Faydaları Nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin önüne geçer.

Adet dönemini düzene sokar.

Adet sancılarını ve kanama miktarını azaltır.

Çikolata kistlerini ve diğer yumurtalık kistlerini küçültür, yenisinin çıkma ihtimalini azaltır.

Polikistik over sendromu sorunlarını azaltır.

Cilt sorunlarını hafifletir.

Tüylenmeyi hafifletir.

Rahim ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Doğum Kontrol Hapının Zararları Nelerdir?

Doğum kontrol hapı kullanımının insan bedeninde yarattığı zararlı durumlara örnek olarak;

Kan pıhtılaşması,

Damar tıkanıklığı,

Varis sorunlarını söyleyebiliriz. Ancak bu konuda en doğru bilgiyi almak için doktorunuza başvurmalısınız.

Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Baş ağrısı,

Mide bulantısı,

Çarpıntı,

Göz sorunları,

Bacaklarda şişme,

Vajinal kuruluk,

Tüylenme,

Kilo alma,

Göğüslerde hassasiyet.

Kimler Doğum Kontrol Hapı Kullanmamalıdır?

35 yaş üstü kadınlar,

Sigara içenler,

Yüksek tansiyon hastaları,

Damar tıkanıklığı olanlar,

Yakın zamanda düşük yapanlar ya da kürtaj olanlar,

Kalp hastaları,

Migreni olanlar,

Böbrek ve safra kesesi hastaları.

Doğum Kontrol Hapları Çeşitleri

Doğum kontrol hapları doktorunuza danışarak almanız gereken bir ilaçtır. Doktorunuz adet düzeninize, kilonuza, yaşınıza ve tıbbi geçmişinize göre en uygun ilacı önerecektir. Bazı doğum kontrol hapları;

Yasmin

Yazz

Mictogynon

Diane 35

Reginon

Ginera

Desolett

Miranova

Qlairista 


Daha Fazla İçerik