Diş Tartarı Neden Olur?

dis-tartari-neden-olur

Diş Tartarı Neden Olur?

Ağızda diş tartarının oluşma sebepleri genellikle şunlardır:
• Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.
• Diş ipinin kullanılmaması
• Karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin bol miktarda tüketimi,
• Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olmaktadır. Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.
• Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması

Ağız ve diş sağlığı herkes için önemlidir. Peki dişte oluşan tartarlar nasıl temizleriz? Hep birlikte öğrenelim…

Diş Taşı İle Tartar Aynı Şey Mi?

Evet, diş taşı ile tartar aynı şeydir.

Diş Tartarı Nedir?

Diş Tartarı, günlük diş bakımına yeterince dikkat edilmediği durumlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Dişlerinin yeterince temizlenmediği durumlarda dişlerde bakteri plakları oluşur ve bu plaklar diş taşı olarak adlandırılır. Oldukça sağlıksız bir görünüme neden olan diş taşları, dişlerin hem ön yüzeyinde hem de arka yüzeyinde sarı lekeler olarak görülebilir.

Diş Tartarı Nasıl Oluşur?

Diş Tartarları dişlerin üzerinde, arka kısmında ve protezler üzerinde oluşabilir. Tartar oluşumu mikro bakteriyel besinlerin diş yüzeyi üzerindeki birikmesi ile birlikte ortaya çıkar. Bu besinlerin diş yüzeyinde birikmesinin ana sebebi ise günlük olarak dişlerin fırçalanmaması, diş ipi kullanılmamasıdır. Diş bakımında yapılan ihmaller 14 gün gibi kısa bir süre içinde diş taşına dönüşebilmektedir. Diş taşına dönüşen besinler arasında bol karbonhidratlı ve şekerli ürünler de yer aldığı için dikkat edilmelidir.

Diş Tartarı Neden Olur?

Ağızda diş tartarının oluşma sebepleri genellikle şunlardır:

Düzenli olarak diş bakımı yapılmaması.

Diş ipinin kullanılmaması

Karbonhidratlı ve şekerli yiyeceklerin bol miktarda tüketimi,

Tükürük yapısı diş taşı oluşumuna neden olmaktadır. Diş taşları en çok tükürüğün yoğun olarak biriktiği yerlerde görülür.

Ağız içinin ve diş arkalarının yeterli düzeyde fırçalanmaması

Diş Tartarının Zararları Nedir?

Ağızda diş tartarının zararları şunlardır:

Diş taşı ihtimali diş çürüklerini arttırır.

Diş taşının fazla olduğu yerlerde dişeti çekilmesi de artar. Dişlerin arasında boşluklar oluşur ve bu bölgeler de büyük bir hızla diş taşı ile kaplanır.

Diş taşları diş eti iltihaplarına neden olabilmektedir.

Diş etleri temizlendiği takdirde bile eski görünümüne uzun süre kavuşamaz. Diş taşları, dişler arasındaki kemiklerde kayıplar olmasına neden olmaktadır.

Diş Tartarının Tedavisi Nedir?

Dış tartarının tedavisi için yapılacak en doğru işlem bu sorunların oluşmaması için önlem almak olacaktır. Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayarak, düzenli aralıklar ile diş ipi kullanarak diş taşı oluşumlarını uzun süreli bir biçimde engelleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra senede 2 kere diş doktorunuza muayene olarak da diş sağlığınızın uzun süreli koruyabilirsiniz. Bunların dışında doktora gitmeden önce evde uygulayabileceğiz yöntemler vardır. Bunlar:

Haftada iki kere karbonat ile dişlerinizi temizleyerek diş taşı oluşumunu engelleyebilirsiniz. Kullanım için bir çay kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırabilir, macun kıvamına gelene kadar karıştırıp dişlerinizi bu karışım ile fırçalayabilirsiniz.

Evde kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de incirdir. İnciri ağzınızda bir süre çiğneyerek tükürük salgılama miktarını arttırabilir ve bu şekilde diş plakları oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Bir avuç susamı çiğneyerek diş taşlarından uzun süreli biçimde korunmanız mümkündür.

Diş taşları için kullanabileceğiniz diğer bir doğal yöntem de portakal kabuğudur. Portakal kabuğu ile haftalık olarak dişlerinizi ovalayabilirsiniz. Bu işlem oluşan diş taşlarını tedavi edici etkiye sahiptir.


Daha Fazla İçerik