Diş İmplantından Sonra Ağrı Olur Mu?

dis-i-mplantindan-sonra-agri-olur-mu

Diş İmplantından Sonra Ağrı Olur Mu?

İmplant uygulamasından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez.

Dişlerimiz vücudumuzdaki en önemli yapılardan bir tanesidir. Yediklerimize içtiklerimize dikkat etmediğimiz zamanlarda istemeden zarar verebilmekteyiz. Bazı durumlarda ise düzenli bakım yapılmadığında da diş kaybı oluşabilmektedir. Peki Diş İmplantı Nedir? Diş İmplantı Kimlere Yapılır? Diş İmplantından Sonra Ağrı Olur Mu? Diş İmplantların Temizliği Nasıl Yapılır? Diş İmplantı Nasıl Yapılır? Diş İmplantı Riskleri Neler? İşte Diş İmplantı hakkındaki tüm detaylar…

Diş İmplantı Nedir?

Diş İmplantı, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini yerine getirmek için çene kemiğine yerleştirilen ve genelde titanyumdan yapılan yapay diş kökleridir. Diş kaybı ile ortaya çıkan önemli sorunlardan biri olan çene kemiğindeki erimenin durdurulması bugün için ancak implantlarla mümkündür. İmplantlar geleneksel kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. Günümüzde en popüler olan implant tipi ‘vida‘ şekilli olanlardır.

Diş İmplantı Kimlere Yapılır?

İmplant tedavisi 18 yaş üzeri, çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireylere uygulanır. Tedaviden önce çene yapısının implanta uygun olup olmadığı çekilen röntgenlerle tespit edilir. Şeker hastalarında tedaviden önce hastalığın düzene girmiş olması gerekir. Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda tedaviden önce ilaçlar kesilir. Kemik erimesi olanlar uygun tedavi aldıktan sonra implant tedavisi görebilirler.

Diş İmplantından Sonra Ağrı Olur Mu?

İmplant uygulamasından sonra ağrı oluşması nadiren de olsa rastlanabilen bir durumdur. Başarıyla uygulanmış bir implant tedavisinden sonra uzun süreli bir ağrı beklenmez.

Diş İmplantların Temizliği Nasıl Yapılır?

İmplantların temizlikleri en az kendi dişleriniz kadar hatta daha da önemlidir. Bu tip bir tedavinin başarılı olması için gerekli en önemli faktörün düzenli ağız bakımı olduğudur.

Diş İmplantı Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi hastaya hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlemden önce detaylı muayene ve röntgen gereklidir. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki seçenek vardır. Tek aşamalı işlemde implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. İki aşamalı işlemde ise dental implant takıldıktan sonra üzeri diş eti ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için 3 ay, üst çene için altı ay iyileşme süreci beklenir. Bazen dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantla hasta güvenle gülebilir ve yemek yiyebilir.

Zirkonyum implantlar, titanyumdan yapılmış implantların direncini artırmak için yapılmış yeni kuşak implantlardır. Özellikle dar çene kemiğinde dayanıklılığı artırmak için kullanılır. Titanyumdan dayanıklılık haricinde farkı yoktur. Zirkonyum aynı zamanda diş kaplamasında da kullanılmaktadır.  Zirkonyum doğal dişe yakın beyazlıktadır ve ışığı yansıtır. Bu nedenle dayanıklılık yanında estetik açıdan da kullanışlıdır. Aşınma yapmaz ve ağızda metal tadı bırakmaz. Zamanla renk değişikliği oluşmaz. Vücuda zararı yoktur.

Diş İmplantı Riskleri Neler?

Erken dönemde enfeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem iyileşmesi sırasında sigara kullanmak enfeksiyon riskini arttırabilir.


Daha Fazla İçerik