Dalyan Yuvarlak Çay

Dalyan Yuvarlak Çay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesindedir.

dalyan-yuvarlak-cay
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-07 14:20:32

Salıncaklarda sallanıp suya atan insanları gördüğünüz yer olan Dalyan Yuvarlak Çay’ı nerededir? Yapısı Nasıldır? Hangi Aktiviteler Yapılabilir? Nerede Kalınabilir? Ne Yenir? Nasıl Gidilir? Soğuk mu soğuk suya sahip olan Dalyan Yuvarlak Çayı’nı birlikte inceleyelim…

Dalyan Yuvarlak Çay Nerededir?

Dalyan Yuvarlak Çay, Muğla’nın Köyceğiz ilçesindedir.

Dalyan Yuvarlak Çay’ın Yapısı Nasıldır?

Muğla’nın en yüksek dağı olan Sandras Dağı’nın eteklerinde bulunmaktadır. Çay, kar sularından beslendiği için mevsim fark etmeksizin 10 derece civarında oluyor. Bu bölgedeki Topgözü Kanyonu’nu da sulayan çay, yemyeşil bitki örtüsüne sahip.

Dalyan Yuvarlak Çay’ında Hangi Aktiviteler Yapılabilir? 

Salıncaklar ile sallanabilirsiniz. Evet, yanlış duymadınız bu çayın üzerinde bulunan her işletmenin salıncakları bulunmaktadır. Bu salıncaklarda çayın üzerinde sallanabilir veya sallanırken çaya atlayabilirsiniz. Çayın üzerinde 10’dan fazla işletme olduğu için salıncak bulma konusunda sıkıntı çekmezsiniz. İşletmelerin çayın üzerine kurmuş olduğu kamelyalarda yemek yiyebilir, sohbetler edebilirsiniz. Ağaçların altında serin serin dost meclisi yaşam zevkinizi artıracaktır. Yuvarlak Çayı’nın buz gibi sularına atlayıp yüzün. Yol üzerindeki köylülerden  “Kar Şerbeti” denilen soğuk içeceği içebilirsiniz. Bunların dışında köylülerden yerli üretim besinleri satın alabilirsiniz.

Dalyan Yuvarlak Çay’ında Nerede Kalınabilir?

Dalyan Yuvarlak Çay’ında kalmak için etrafta pansiyonlar ve butik hoteller bulunmaktadır.

Dalyan Yuvarlak Çay’ında Ne Yenir?

Çayın etrafında birçok işletmenin olduğunu söylemiştik. Bu işletmelerde gölde tutulan alabalık en ön plandadır. Su aşırı soğuk olduğu için alabalıkların eti daha diri ve lezzetli olmaktadır. Bunların yanında fırında tandırda oldukça popülerdir. Çayın üzerinde kamelyalarda köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Çayın etrafındaki işletmelerin fiyatları ne çok pahalı ne de çok ucuzdur.

Dalyan Yuvarlak Çayına Nasıl Gidilir? 

Dalyan Yuvarlak Çayına kendi şahsi araçlarınızla veya minibüsler ile gidebilirsiniz. Bunların dışında buraya tur şirketleri turlar düzenlemektedir. 

Yuvarlak Çay – Köyceğiz - 14 Kilometre – 20 Dakika,

Yuvarlak Çay- Dalyan – 22 Kilometre – 30 Dakika,

Yuvarlak Çay- Dalaman – 34 Kilometre- 40 Dakika,

Yuvarlak Çay- Akyaka – 49 Kilometre – 45 Dakika,

Yuvarlak Çay – Fethiye – 63 Kilometre – 1 Saat,

Yuvarlak Çay – Marmaris – 73 Kilometre – 1 Saat 20 Dakika civarıdır. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik