Chromebook Kaç Para?

chromebook-kac-para

Chromebook Kaç Para?

Google’ın web tabanlı işletim sistemi Chrome OS ile çalışan Chromebook Pixel’in yeni modeli 999 dolardan başlayan fiyatla satışa çıkacak. Asus, Samsung, HP, Acer, Lenovo, Toshiba ve Dell tarafından üretilen ve fiyatı 199 dolardan başlayan Chromebook modellerinin fiyatı, en üst segmentteki Chromebook versiyonu olan Google Chromebook Pixel’de 1299 dolara kadar ulaşıyor.

Chromebook, isminden de anlaşılacağı üzere bir Google ürünüdür. Chromebook, kısaca İnternet üzerinden çalışan normal dizüstü bilgisayarlardan daha hafif dizüstü bilgisayarlar denebilir. Peki Chromebook Nedir? Chromebook Hangi Programları Çalıştırır? Chromebook Ne İçin Kullanılır? Chromebook Hangi Yazılımları Çalıştırır? Chromebook İçerisinde Hangi İşletim Sistemi Var? Chromebook Kaç Para? İşte Chromebook hakkındaki tüm detaylar…

Chromebook Nedir?

Chromebook, isminden de anlaşılacağı üzere bir Google ürünüdür. Chromebook, kısaca İnternet üzerinden çalışan normal dizüstü bilgisayarlardan daha hafif dizüstü bilgisayarlar denebilir. İşletim sistemi olarak Windows İşletim Sistemi yerine kendi işletim sistemi olan “Google Chrome OS” kullanılmaktadır. İlk olarak 2011 yılında piyasaya çıkmıştır. Diğer dizüstü bilgisayarlardan ayıran en önemli özellik işletim sistemidir. Bilgisayarda bulunan tek program bir tarayıcı olan Google Chrome her şey İnternet üzerinden çalıştırmaktadır. Chromebook’ ların en önemli özelliklerinden birisi de bulut depolama sistemini kullanmasıdır. Yüklediğiniz  programlar veya veriler (resim,video, dosya vs.) her şey İnternet üzerinde bulunur ve çalışır. İnternet erişiminiz yokken Chromebook ile yapabileceğiniz pek bir şey yok.  Bu yüzden Chromebook’lara Bulut bilgisayarı da deniyor.

Chromebook Hangi Programları Çalıştırır?

Chromebook'lara Windows ve Mac programlarını yükleyip çalıştıramazsınız. Bunun yerine tarayıcı üzerinde çalışan Chrome uygulamalarını kullanmanız gerekiyor. Google Docs gibi.

İşinize yarayacak birçok Chrome uygulaması bulunduğundan ve Google Docs gibi çevrimiçi uygulamaları bilgisayara yüklemeniz gerekmediğinden, sunulan uygulamalar beklentisi büyük olmayanlar için yetebilir. Chromebook'lar, Android uygulamalarını da çalıştırabiliyor ve bu sayede Play Store'daki binlerce uygulamaya ulaşabiliyorsunuz. Bazı Chromebook'lar, Linux programlarını da çalıştırabiliyor. ChromeOS çok yaygın olmadığı için ve .exe dosyalarını çalıştırmadığı için saldırılara da genellikle hedef olmuyor.

Chromebook Ne İçin Kullanılır?

Uygun fiyatları ve uzun pil ömürleri, Chromebook'ları eğitim sektörü için ideal bir seçim haline getirdi. Kelime işleme, sunum programları gibi yazılımlar sunulduğundan, öğrenciler ihtiyaç duyacakları uygulamalara Chromebook ile ulaşabiliyorlar. Chromebook'taki ebevyn denetimleri, öğrencileri uygun olmayan içeriklerden uzak tutmaya yardımcı olabiliyor. Bundan dolayı genellikle eğitim amaçlı kullanılabilir denebilmektedir. 

Chromebook Hangi Yazılımları Çalıştırır?

Chromebook'lar ChromeOS kullandığından, Windows veya Mac programlarını kolayca yükleyip çalıştıramazsınız. Bunun yerine, Chrome veya Chrome gibi Chrome tarayıcısından çalıştırabileceğiniz çevrimiçi uygulamaları kullanabilirsiniz. 

Chromebook İçerisinde Hangi İşletim Sistemi Var?

Chromebook, ChromeOS işletim sistemini kullanmaktadır. Başka bir işletim sistemi kurabilmek neredeyse imkansızdır. Chrome OS aslında sınırlı bir Linux sürümü olduğundan, her tür standart PC donanımı üzerinde çalışabilir. (İsterseniz, Linux'un tam sürümünü yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz .) Fark, Chrome OS'un, uyumluluk açısından test edilmiş ve ardından bu donanımla bir üretici tarafından piyasaya sürülen donanımlarda çalıştırılmak üzere özel olarak ayarlanmasıdır.

Chromebook Kaç Para?

Google’ın web tabanlı işletim sistemi Chrome OS ile çalışan Chromebook Pixel’in yeni modeli 999 dolardan başlayan fiyatla satışa çıkacak. Asus, Samsung, HP, Acer, Lenovo, Toshiba ve Dell tarafından üretilen ve fiyatı 199 dolardan başlayan Chromebook modellerinin fiyatı, en üst segmentteki Chromebook versiyonu olan Google Chromebook Pixel’de 1299 dolara kadar ulaşıyor.


Daha Fazla İçerik