Boğazdaki Balgam İlaç Kullanmadan Nasıl Geçer?

Boğazımızdaki balgamı geçirtmek için birçok yöntem deneriz ama faydalı olmaz yanımızda balgam sökücüde yoksa balgam sökmek için hangi yöntemleri denemeliyiz gelin birlikte bakalım…

bogazdaki-balgam-i-lac-kullanmadan-nasil-gecer
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-23 14:01:24

Boğazımızdaki balgamı geçirtmek için birçok yöntem deneriz ama faydalı olmaz yanımızda balgam sökücüde yoksa balgam sökmek için hangi yöntemleri denemeliyiz gelin birlikte bakalım…

Balgam Neden Oluşur?

Akciğer ve alt solunum yollarını koruyan mukus türü balgam olarak adlandırılmaktadır. . Solunum yoluyla vücuda giren istenmeyen madde ve bakterilerin uzaklaştırılması için filtre görevi görerek bu bölgelerin nemlendirilmesini sağlar. Antikor, su, protein ve bazı tuzlardan oluşan balgamın kendine özgü doğal rengi berrak ve açıktır. Akciğerler hasar gördüğünde aşırı miktarda balgam üretmektedir. 

Balgama Hangi Hastalıklar Sebep Olmaktadır?

Astım

Bronşit 

Zatürre 

Alerjiler

Soğuk algınlığı başlıca balgam oluşturan hastalıklardandır.

Doğal Yollardan Balgamı Nasıl Sökebilirsiniz?

Buhardan Faydalanın:

Buhar mukozayı yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Kaynamış sıcak suyun buharından faydalanmak balgamın yumuşaması sağlayacak ve vücuttan atılmasını kolaylaştıracaktır. Bunun için buharın üzerine eğilip buharı birkaç dakikalığına solumak yeterli olacaktır.

Zencefil İçin:

Zencefil öksürüğe, soğuk algınlığına ve balgama çok iyi gelmektedir. Hem tedavi edici hem de koruyucu özelliği olduğundan tüketimiyle hastalıklardan korunmak mümkündür. Zencefil rende halinde suyla karıştırılıp detoks içeceği gibi tüketilebilir ya da sıcak olarak bitki çaylarına eklenebilir ya da bal ve zencefil birlikte ılık bir demlemeyle içilebilir.

Bal Tüketin:

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan bal da çok iyi bir balgam sökücüdür. Bitki çaylarınıza bal ekleyebilirsiniz.

Bol Miktarda Su İçin:

Bol miktarda su tüketmek balgamı incelteceğinden balgamın sökülmesini ve atılmasını kolaylaştırmaktadır.

Gargara Yapın:

Tuzlu su ile gargara yapılması boğazı temizleyici ve rahatlatıcıdır.

Sıcak Bir Duş İyi Gelecektir:

Sıcak suyla duş alırken 5-10 dakika buharı soluyabilir ve bir kâse sıcak suyun içine nane ya da okaliptüs yağı damlatarak derin nefesler alabilirsiniz.

Bitki Çayları Tüketin:

Ihlamur, bal ve limon karışımı göğsü ve boğazı yumuşatacağından solunum yollarını rahatlatır, balgam atılır ve burun tıkanıklığı varsa giderilir. Kekik, rezene ve meyan kökü bitkilerinin çayları hem balgam söktürücü hem soğuk algınlığını tedavi edici hem de öksürüğü geçiricidir.

Evinizi Nemlendirin:

Kuru hava akciğerlerdeki balgamın katılaşmasına sebep olduğu için evinize bir nemlendirme cihazı alabilirsiniz ya da kalorifer peteklerinin üzerine bir kâse su yerleştirebilirsiniz.Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik