Bodrum Kalesi

bodrum-kalesi

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi Nerededir? Tarihi Nedir? Yapısı Nasıldır? Giriş Ücretli midir? Gelin Bodrum Kalesi’nin tarihini öğrenelim…

Bodrum Kalesi Nerededir?

Bodrum Kalesi, Muğla’nın Bodrum ilçesindedir. 

Bodrum Kalesi’nin Tarihi Nedir?

Bodrum Kalesi, “St. Jean Şövalyeleri'nin Kalesi” olarak 1406-1523 yıllarında kurulmuştur. Yer aldığı iki liman arasında kayalık alan, Antik çağda bir adaydı. Sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir. Kale’nin yapılma nedeni ise güçlenen Osmanlı’ya karşı Şövalyelerin karada güvenli bir bölgeye ihtiyaç duyulmasından dolayıdır. Osmanlı Devleti kaleye 15. yüzyıl boyunca zaman zaman saldırılarda bulunmuş olmasına karşın kale bu saldırılara direnmiştir. Cem Sultan ise kardeşi II. Bayezid'a yaptığı başarısız darbe girişimi sonrasında kaleye sığınmıştır. Kale, 1523 yılında Rodos Kuşatması sonucunda Kos ve Rodos ile birlikte Osmanlı egemenliği altına girmiştir. Bunun sonucunda kaleye bir minare eklenmiş ve kale içinde yer alan şapel "Süleymaniye Camii" ismi altında camiye dönüştürülmüştür. 400 yıl boyunca Osmanlı kontrolü altında bulunan kale, bu süre zarfında eski önemini yitirmiş ve zaman zaman askeri üs ve hapishane olarak kullanılmıştır. Kalede bulunan çeşitli eser ve rölyefler, 19. yüzyılda Osmanlı izni ile İngiltere'deki British Museum'a götürülmüştür. Bodrum Kalesi, 1960 yılından beri "Sualtı Arkeoloji Müzesi" olarak kullanılmaktadır.

Bodrum Kalesi’nin Yapısı Nasıldır?

Kare olarak inşa edilen Bodrum Kalesi’nin ölçüleri 180 metreye 185 metre olarak planlamıştır. İç kalenin içinde farklı ülkelerin adlarını taşıyan kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesi olarak sıralanmaktadır. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye yedi kapı geçilerek ulaşılır. Kapıların üstünde armalar bulunur. Armalarda haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri kullanılmıştır. İç kalede bulunan 14 sarnıçtan altı tanesi şapele aittir. Bodrum Kalesi’nin en göze çarpan bölümleri arasında kale koruganı, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi ve II. Mahmut tuğrası yer almaktadır. 

Bodrum Kalesi’ne Giriş Ücretli midir?

Bodrum Kalesi’ne giriş ücretlidir. Giriş ücreti 65 TL’dir.

Müze;

Yaz dönemi 10.00 – 22.00,

Kış Dönemi 08.30 – 18.00 arası açıktır. 

Haftanın her günü ziyaret edilebilir.


Daha Fazla İçerik