Bisiklet Bakımı

Bisikletlerin zincirinin atması bisiklet kullanıcılarının başının belası bir durumdur. Oldukça sinir bozucudur. Peki Bisiklet Zinciri Neden Atar? Bisiklet Zincir Bakımı Nasıl Yapılır? Bisiklet Zincir Değişimi Nasıl Yapılır? Bisiklet Zincir Temizliği Nasıl Yapılır? İşte Bisiklet Zinciri hakkındaki tüm detaylar…

bisiklet-bakimi
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-30 14:20:43 - Güncellenme Tarihi : 2020-07-30 14:23:18

Bisikletlerin zincirinin atması bisiklet kullanıcılarının başının belası bir durumdur. Oldukça sinir bozucudur. Peki Bisiklet Zinciri Neden Atar? Bisiklet Zincir Bakımı Nasıl Yapılır? Bisiklet Zincir Değişimi Nasıl Yapılır? Bisiklet Zincir Temizliği Nasıl Yapılır? İşte Bisiklet Zinciri hakkındaki tüm detaylar…

Bisiklet Zinciri Neden Atar?

Sık zincir atmasının temel nedeni vites attırıcıların üzerindeki sonlandırıcı ayarlarının bozuk olmasıdır. Bu ayarlar biri üst diğeri alt son noktayı belirleyen iki vidayla yapılır. Zincirin attığı yöndeki vida biraz sıkılanarak sorun çözülebilir. Ön vites, küçük ayna dişlisine geçerken, kaset dişlisini değiştirmek zincirin atmasına neden olabilir. Ani vites düşürmek için önce küçük ayna dişlisine geçip sonra kaset dişlisi, arka attırıcıdan ayarlanmalıdır. Sık zincir atmasının bir başka nedeni zincir boyunun uzun olmasıdır. Zincir baklaları eksiltilerek sorun çözülebilir.

Ön Dişlide Zincir Atması

Öndeki dişliden atan zincir kadro tarafına düştü ise zinciri düzeltmenin yolu ön vites kolu zinciri ikinci dişliye getirme pozisyonunda pedalı çevirmektir. Elimizi zincire sürmemize gerek kalmaz. Ön dişliden atan zincir pedal tarafına düşerse, arka vites attırıcısı öne doğru esnetilerek zincir bollaştırılır ve el ile en büyük dişlinin çevresine yerleştirilir.

Arka Dişlide Zincir Atması

Arka dişliden kadro tarafına atan zincir attırıcı ayağı öne esnetilerek el ile kolayca yerine yerleştirilebilir. Arka dişliden jant tarafına atan zincir en istenmeyen durumdur. Zincir öncelikle akort tellerine zarar verecektir. Teller ile ruble dişlisi arasına sıkışan zinciri çıkartması güç olacaktır. Bu durumda sıkışan zinciri çıkartmak için yine önce arka attırıcı ayağı esnetilerek zincir bollaştırılmalıdır.

Bisiklet Zincir Bakımı Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki işaretler zincirin bakım zamanı geldiğine işaret eder;

Zincirden gelen seslerdeki artış

Vites değişim performansındaki düşüş

Aynakol yaprakları arasına düşen zincir

Aynakol, arka aktarıcı ve kasetlerden gelen gıcırtılar

Zincirler temiz ve yağlanmış halde tutulmalı, zamanı geldiğinde de değiştirilmelidir. Bakımı yapılmamış zincirler verimsiz çalışmanın yanı sıra, kirli, yağsız veya yıpranmış zincir aktarma organlarının diğer parçalarını da aşındırır ve zincir yerine tüm sistemi değiştirmeniz gerekir. Yukarıda sıralanmış markaların zincirleri farklı montaj yöntemleri gerektirir. Bu yüzden bisiklet çeşitleri ve üzerinde kullanılan komponentler değişkenlik göstereceği için bisikletinizde hangi zincirin bulunduğunu bilmeniz önemlidir.

Bisiklet Zincir Değişimi Nasıl Yapılır?

İlk önce eski zinciri çıkarın

Bunu yapmak için zinciri en küçük aynakol dişlisine ve en küçük kaset dişlisine geçirin. Bu şekilde zincir gevşek olacaktır. Ardından zincir anahtarı yardımıyla bir baklanın pimini ta ki zincir ayrılıncaya kadar dışarı itin. Eğer amacınız zinciri onarmak, yeni bakla takmaksa, pimi dış baklanın içinden tamamen geçirmeyin.

Yeni zinciri takın

Yeni zinciri en küçük kaset dişlisi ve en büyük aynakol dişlisi üzerinden ve arka aktarıcının mekanizmasının gergi dişlileri etrafından geçirin. Bu şekilde artık zinciri bisikletiniz için doğru boyda olacak şekilde kısaltabilirsiniz. Ardından, gergi tekerleklerinde biraz gerilim meydana gelinceye kadar zincirin uçlarını birlikte çekin.

Birleştirme baklasını takın

Yeni zinciriniz pimi dışarı itilen bir bakla ile bir bütün haline gelecektir. Bu parçaya birleştirme baklası denir. Kullanılmayacak baklaları zincirin diğer ucundan çıkarınca bu parça içte kalacak ve bakla görünecektir. Bu bakla ile birleştirme baklasına birleştirme pimini monte ederek, bu işlemi de zincir takma aleti ile zinciri birleştirin.

Baklaları kontrol edin

Pedalı geriye doğru çevirerek baklalardaki sıkışıklığı tespit edebilirsiniz. Zincirin belirli bir kısmı gerçi dişlerinden her geçişte atıyorsa, bu sıkışmış bir bakla olduğuna işaret eder. Bunu düzeltmek için yanlara baskı yapıp baklayı esnetin.

Bisiklet Zincir Temizliği Nasıl Yapılır?

Kuru bez kullanarak zincirin ve dişlilerin üstündeki kaba kirlerden kurtulun.

Arap sabunu ile hazırladığınız su ile kıl fırça yardımıyla aynakol yaprakları, ön değiştirici, arka değiştirici makarası ve kasetler de dâhil olmak üzere zinciri temizleyin.

Üreticiler alkali bazlı veya asidik deterjan kullanımını önermiyor. Ayrıca ağır yağ sökücülerin kullanımı da tavsiye edilmiyor. Bunların bakla ve silindirlerin içindeki yağı da söküp attıkları için erken aşınma ve kırılmalara neden oldukları söyleniyor.


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik