Bipolar Bozukluk

Duygu Değişimlerinin Hat Safhada Olduğu Psikolojik Bir Rahatsızlıktır.

bipolar-bozukluk
Yayınlanma Tarihi : 2020-07-06 14:41:15

Bipolar bozukluk, bütün dünyada her 50 kişiden birisinde görülen bir bozukluktur. Peki Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Bozukluk Nasıl Tespit Edilir? Bipolar’ın Anlamı Nedir? Bipolar Bozukluk Tedavi Edilebilir mi? Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir? Bipolar Bozukluk İlaçlar Tedavi Edilebilir Mi? İşte tüm detaylar…

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk veya diğer adıyla manik depresif hastalık bütün her 50 kişiden birini etkileyen bir psikolojik rahatsızlıktır. Belli bir düzeni yoktur ve sürekli tekrar edebilen bir rahatsızlıktır. Kronik bir rahatsızlık da diyebiliriz. Genelde depresif insanların karşılaştığı bu hastalığın tedavisi mümkündür.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tespit Edilir?

Bipolar bozukluk, uzmanlar tarafından test edilmesi gereken bir hastalıktır. Bipolar bozukluk testi adı altında yapılan psikolojik testler sayesinde hastalık tespit edilebilmektedir. Hastalığın birçok türevi vardır. Hastanın geçirdiği belirli atakların iyi incelenmesi ve psikiyatriye ataklarını doğru bir şekilde aktarabilmesi çok önemlidir.

Bipolar’ın Anlamı Nedir?

Bipolar kelime anlamı olarak iki kutup anlamına gelmektedir. 

Bipolar Bozukluk Tedavi Edilebilir Mi?

Bipolar bozukluk rahatsızlığı, tedavi edilmediği sürede ağır bir şekilde geçen psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Mevsimsel olarak değişimler gösterebilmektedir. Bipolar’ın üç ilaç sınıfıyla tedavisi mümkündür. Ruh hali stabilizatörleri, antipsikotikler ve antidepresanlar sayesinde tedavi edilmektedir. Bunların yanı sıra düzenli olarak psikiyatri seanslarına gidilmelidir ve kişi moralini olabildiğince yüksek tutmalıdır. 

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozuklukta dört tip duy durum epizotu bulunmaktadır; mani, hipomani, depresyon ve karışık epiztolar. Semptomlar yapılarına, şiddetlerine ve görülme sıklıklarına göre değişkenlik gösterebilirler. Bazı insanlar hem mani hem de depresyona daha fazla eğilimliyken, diğerleri iki epizot türü arasında eşit ölçüde değişirler. Bazılarında sık sık tekrarlanan duygu durum aksamaları görülürken, diğerlerinin yaşamında kısa bir süre görülür. Bipolar bozuklukta dört tip duygu durum epizotu bulunmaktadır; mani, hipomani, depresyon ve karışık epizotlar. Her tür bipolar bozukluk duygu durum epizotu özel semptomlara sahiptir.

Bipolar Bozukluk İlaçlar Tedavi Edilebilir Mi?

Bipolar bozukluğun antidepresan ve antipsikotik ilaçlar sayesinde tedavisi mümkündür. Hasta düzenli olarak gittiği seansların yanı sıra düzenli olarak ilaçlarını kullandığı müddetçe hastalıktan kurtulabilmektedir. 


Konuyla ilgili sık sorulan sorular

Daha Fazla İçerik